بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

آشنایی با فواید کورکومین: یک آنتی اکسیدان قدرتمند

آشنایی با فواید کورکومین: یک آنتی اکسیدان قدرتمند
کورکومین ماده فعال اصلی در زردچوبه است. زردچوبه ادویه زرد- نارنجی شناخته شده ای به عنوان یک ماده غذایی برجسته در غذاهای هندی است، اما دارای مزایای درمانی قوی نیز هست. کورکومین رنگدانه ای است که دلیل رنگ طلایی درخشان زردچوبه و بسیاری از مزایای سلامتی آن است.

کورکومین بافت های تحریک شده را ترمیم می کند ، یک آنتی اکسیدان قوی است، باعث بهبود  زخم می شود، مقاومت در برابر ارگانیسم های مضر را افزایش می دهد و به حفظ سلامت دستگاه گوارش، قلب و عروق و سیستم ایمنی کمک می کند.


در این مقاله فواید جالب کورکومین مورد تحلیل قرار گرفته است:

1-قدرت آنتی اکسیدانی جالب کورکومین


استرس اکسیداتیو عدم تعادل بین تولید رادیکال های مضر آزاد بدن و توانایی آن برای مقابله با عوارض جانبی آن است. آنتی اکسیدان ها کمک می کنند تا این تعادل از طریق مهار اکسیداسیون مولکول ها فعال دیگر ایجاد شود.

زردچوبه حاوی بسیاری از ترکیبات آنتی اکسیدانی است که کورکومین قوی ترین  آنهاست. در واقع، مطالعات نشان داده اند که فعالیت های آنتی اکسیدانی این ترکیب ده برابر موثرتر از رزوراترول، آنتی اکسیدان بسیار قوی در شراب قرمز، است.

تست های آزمایشگاهی نشان داده اند که این ترکیب رادیکال های آزاد را مهار می کند و DNA را از آسیب های اکسیداتیو محافظت می کند. جالب توجه است که نه تنها کورکومین دارای خواص آنتی اکسیدانی خاص خود است، بلکه به نظر می رسد که قدرت آنتی اکسیدان های دیگر را نیز افزایش می دهد.


2-افزایش سلامت قلبی عروقی


خواص آنتی اکسیدانی زردچوبه اثر مستقیم بر سیستم قلبی عروقی دارد. کورکومین باعث کاهش اثرات سمی دارویی شدید، به ویژه آنهایی که بر قلب اثر می گذارد، می شود.


3-کمک به حفظ سلامت کبد


برای قرن ها، طب سنتی هندو از زردچوبه برای حمایت از سلامت کبد استفاده کرده است. در حالی که بسیاری از این تحقیقات بر روی فعالیت بالقوه آن در برابر سلول های سرکش متمرکز شده است، مطالعات نسبتا کمی بر روی اثرات محافظتی آن از کبد انجام شده است. تحقیقاتی که در حال حاضر انجام می شود نشان دهنده نتایج امیدوار کننده ای است.

مطالعات نشان داده اند که کورکومین به محافظت از کبد در برابر اثرات سم های مختلف کمک می کند و باعث بهبود عملکرد طبیعی کبد می شود. تست های حیوانی نشان می دهد که این ماده همچنین ممکن است برای درمان بیماری کبد چرب مفید باشد. تحقیقات بیشتری لازم است تا به طور کامل این اثرات امیدبخش در مورد اثرات محافظت از کبد را در انسان بررسی کنند.


4-مقاوت در برابر ارگانیسم های مضر

تحقیقات نشان داده است که کورکومین مقاومت در برابر بسیاری از انواع ارگانیسم های مضر را افزایش می دهد. مقاومت آن در برابر قارچ ممکن است بیشترین تاثیر را داشته باشد.  در آزمایشگاه، عصاره های زردچوبه حتی مانع از رشد ارگانیسم های مضر که به طور خاص سیستم گوارش را هدف قرار می دهند، شده است.


5-سایر فواید کورکومین


•    کاهش تحریک پذیری
•    کاهش سرطان
•    التیام زخم
•    بهبود سلامت دستگاه گوارشراهنمای منابع و رفرنس های مکمل شناسی:

Source & Reference

Curcumin Benefits: Understanding This Powerful Antioxidant


www.globalhealingcenter.com, Published on December 11, 2012, Last Updated on January 11, 2017...

تهیه شده در گروه ترجمه و تحریریه سایت مکمل شناسی/منصور

مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد


______________________________

بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد