بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

تاثیر ویتامین D بر روی آکنه

تاثیر ویتامین D بر روی آکنه
آکنه یک بیماری بسیار شایع پوستی است که می تواند دلایل  بسیاری داشته باشد. اگر چه این بیماری بیشتر در نوجوانان رخ می دهد، در سنین دیگر نیز ممکن است مشاهده شود.

 ضایعات پوستی آکنه را می توان به صورت التهابی یا غیر التهابی طبقه بندی کرد. ضایعات التهابی ریزش های قرمز یا جوش هستند. ضایعات غیر التهابی، comedones نامیده می شوند، که همچنین به نام های سرسیاه (blackheads) یا سرسفید ( whiteheads ) شناخته می شوند.


چهار پی آمد اصلی در آکنه

•    مسدود کردن منافذ (بیشتر از طریق سلول های پوست)
•    تولید غیر طبیعی و بیش از حد چربی
•    رشد بیش از حد باکتری ها (به طور معمول Propionibacterium acnes)
•    التهاب

هر کدام از این عوامل می تواند توسط موارد مختلف تحت تاثیر قرار گیرد. اساسا، آکنه یک شرایط چند عاملی است که می تواند برای بسیاری از افراد مشکل ساز باشد.

کولکلسیفرول (Cholecalciferol) یا ویتامین D3، ویتامینی ضروری است که نقش مهمی در ایمنی دارد. براساس تحقیقات کمبود ویتامین D با شرایط پوستی مانند درماتیت آتوپیک (اگزما)، روزاسه، و پسوریازیس در ارتباط است.


شواهد اثرات ویتامین D بر آکنه

مطالعات متعدد به ارتباط میان ویتامین D و آکنه پرداخته اند. یک مطالعه بالینی کوچک نشان داد که بیماران مبتلا به آکنه مقدار کمی ویتامین D سرم داشتند اما همچنین اشاره کرد که ارتباط معنی داری بین سطح سرمی این ویتامین و شدت بیماری وجود ندارد. این مطالعه بین ضایعات التهابی و غیر التهابی تفاوت قائل نبود.

از سوی دیگر، در یک مطالعه بالینی که در هر دو ضایعه التهابی و ضایعات غیر التهابی را بررسی کرد، ارتباطات مهم دیگری یافت شد. بیماران با کمبود ویتامین D و آکنه با 1000 واحد بین المللی ویتامین D تغذیه شدند. آنها دریافتند که ضایعات التهابی بیش از 8 هفته پس از مصرف مکمل بهبود می یابند، در حالیکه ضایعات غیر التهابی تغییر نکرده بود. در این مطالعه نیز محققان دریافتند که کمبود ویتامین D در بیماران مبتلا به آکنه بیشتر است و سطوح سرمی ویتامین D به طور معکوس با شدت آکنه ارتباط دارد. به عبارت دیگر، وقتی سطح خونی ویتامین D پایین است، شدت آکنه بالا است و وقتی سطح خونی آن بالا است، شدت آن کم است.

یک مطالعه دیگر نتایج مشابهی را به دست آورد که در آن افراد مبتلا به نوع شدید و التهابی از آکنه به نام acutele nodulocystic دارای سطح ویتامین D به طور قابل توجهی پایین تر از گروه کنترل بودند.

به نظر می رسد ارتباط بین ویتامین D و آکنه وجود دارد، اما این مهم است که این رابطه بصورت عمیق تر درک شود. سطح ویتامین D ممکن است به سطح آلودگی و ضایعات التهابی مربوط باشد. نقش مکمل های ویتامین D بر روی آکنه در بدن مشخص نیست، اگرچه ممکن است در افرادی که سطح پایین دارند استفاده شود. برای تعیین ارتباط بین ویتامین D و آکنه، مطالعات بیشتری لازم است.راهنمای منابع و رفرنس های مکمل شناسی:

Source & Reference

The Influence of Vitamin D on Acne

www.dermveda.com..

تهیه شده در گروه ترجمه و تحریریه سایت مکمل شناسی/ منصور

مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد


______________________________

بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد