بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

خشکی پوست و درماتیت



یکی از مشکلات شایع پوستی در فصل زمستان ایجاد اگزما می باشد که به دلیل خارش و ضایعات پوستی میتواند عملکرد اجتماعی و شغلی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله، دو نوع از این اختلال شامل اگزمای آتوپیک و اگزمای آستئوتیک را شرح می دهیم.

اگزمای آتوپیک:

بیماری خارش دار و مزمن با منشا نامشخص است که معمولا در اوایل شیرخوارگی  ( 95% موارد قبل از سن 5 سالگی) آغاز میشود. . شیوع بیماری در کودکان، 15 تا 30 درصد و در بالغین حدود 2 تا 10 درصد میباشد. این بیماری با خارش، ضایعات قرمز و پوسته دار، خشکی پوست و لیکنیفیکاسیون (ضخیم شدن پوست و افزایش مارک های پوستی) مشخص میشود.

اگزمای آتوپیک ممکن است با سایر بیماریهای آتوپیک مانند آلرژی غذایی (به موادی نظیربادام، بادام زمینی، تخم مرغ، شیر، سویا، ماهی و غذاهای دریایی)، آسم، کهیر، واکنشهای آنافیلاکسی، رینیت آلرژیک و نیز حساسیت به نیکل و لاتکس همراه باشد. این بیماری سیر نوسانی داشته و شدت ضایعات کم و زیاد میشود.از عوارض این بیماری اضافه شدن عفونتهای باکتریایی (استافیلوکک اورئوس یا استرپتوکک پیوژن) میباشد.


علایم بیماری و محل ضایعات در دوره شیرخوارگی و نوجوانی متفاوت است. در شیرخوارگی بیشتر چینهای پشت زانو و جلوی آرنج، گونه ها و سر و پیشانی درگیر است و خارش علامت اولیه است و اغلب کل بدن را درگیر میکند اما ناحیه قنداق درگیر نیست.

در دوره بزرگسالی پوست خشکی منتشر دارد و لیکنیفیکاسیون در اثر خاراندن رخ می دهد و اغلب ضایعات روی چینها و برجستگیهای استخوانی دیده میشود. صورت رنگ پریده و اطراف چشم پوسته و قرمزی دیده میشود. چین زیر چشمی (دنی مورگان) مشخص تر میشود.


سابقه فامیلی اگزمای آتوپیک معمولا مثبت است. شایعترین اختلال ژنتیکی همراه با این بیماری اشکال در ژن فیلاگرین است. همینطور در اتیولوژی ایجاد بیماری عفونتها، آب و هوا و آنتی ژنهای غذایی را نیز مطرح میکنند.


در درمان ضایعات فعال اگزمای آتوپیک از کرمهای استروئیدی، ایمونومودولاتورها و همینطور ضد التهابهای استروئیدی خوراکی نیز استفاده میکنند. اما در کنترل بیماری امولینتها و مرطوب کننده ها نقش بسزایی دارند و بایستی مکررا و به میزان فراوان توسط بیمار بکار روند. بیماران بایستی از دوش آب ولرم به مدت حداکثر 5 دقیقه استفاده نمایند و پس از حمام روی پوست نمدار کل بدن از مرطوب کننده های ساده  فاقد عطر و مواد افزودنی محرک و حاوی پترولاتوم به میزان کافی استفاده کنند. پماد روی پوست نمدار به راحتی پخش میشود و سبب حفظ رطوبت و جذب آن از لایه های شاخی پوست میشود. داروهای ضد التهاب اصلی بایستی قبل از امولینتها مصرف شوند.



اگزمای آستئوتیک:

این بیماری بطور شایع در زمستان و در آب و هوای با رطوبت کم دیده میشود. اغلب مردان بالای 60 سال درگیر هستند اما بیماری میتواند در سنین جوانی نیز رخ دهد.ضایعات اولیه بصورت پوست ترک خورده و چروکیده و ملتهب با پوسته های مختصر اغلب روی ساق پا بروز می کند اما میتواند روی رانها، دستها و تنه هم باشد. ضایعات ثانویه به شکل خراشیدگی،  قرمزی، تورم و گاهی همراه با خونریزی دیده می شود.


لایه های خارجی کراتین پوست نیاز به 15 تا 20 درصد آب جهت حفظ یکپارچگی خود دارند. از آنجایی که چربی های لایه شاخی نقش مهمی در تنظیم رطوبت پوست بر عهده دارند، در این بیماری بر اثر کاهش بارز اسیدهای چرب آزاد موجود در لایه شاخی، از دست رفتن رطوبت پوست تا 75 برابر پوست سالم رخ می دهد از این رو سلولهای پوست چروکیده میشوند و کاهش حجم سلولی، الاستیسیته پوست را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب ترک خوردن پوست میشود. در این شرایط جذب پوستی مواد محرک و آلرژن بدلیل آسیب لایه های اپیدرم افزایش می یابد و اگزماهای تماسی تحریکی و آلرژیک بیشتر رخ میدهند. بعلاوه کمبود رطوبت محیط به ایجاد خشکی پوست و نمای اگزمای آستئوتیک کمک میکند.


علل ایجاد این بیماری خشکی پوست و تحریک و اصطکاک سطح پوست، حمام های آب داغ به طور مکرر و طولانی، مصرف زیاد صابون و پاک کننده های محرک و از بین رفتن چربی های سطح پوست در مناطق درگیر است. در افراد سالخورده نیز فعالیت غدد سباسه، چربی و تولید کراتین پوست کاهش می یابد. محیط کم رطوبت و باد سرد دفع آب از سطح پوست را تشدید و بیماری را بدتر میکنند. سو تغذیه، سو جذب، کاهش اسیدهای چرب ضروری و روی نیز میتواند در ایجاد بیماری دخیل باشد. همینطور مصرف بعضی داروها مثل داروهای آنتی آندروژن و دیورتیک ها خشکی پوست را تشدید میکنند.


جهت درمان بیماری ضمن پرهیز از دوشهای آب داغ طولانی و صابونها و پاک کننده های محرک بایستی فرد به دفعات فراوان از امولینتها، مرطوب کننده های حاوی پترولاتوم، فاقد عطر و اسانس و پاک کننده های ملایم (فاقد صابون) استفاده کند. همچنین در محیط منزل نیز استفاده از بخور آب جهت حفظ رطوبت محیط توصیه می شود.

 *************

منبع: سامانه مکمل شناسی به نقل از وبسایت پوبر  

بسته های ویژه خبری :

محصولات مرتبط

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد