بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

پاک کننده های پوستپوست یکی از مهم ترین اعضای بدن ماست و وظایف بسیار مهمی به عهده دارد که عبارتند از؛ محافظت از سایر اعضا بدن در برابر عوامل آسیب رسان خارجی از جمله میکروب ها، حفظ آب که برای بدن اهمیت حیاتی دارد، کنترل و تنظیم دمای بدن،کمک به ساخته شدن ویتامین D  و در نتیجه دخالت در تشکیل استخوان ها،حس لامسه و انتقال احساسات مختلف مثل گرما،سرما،درد، خارش و...

از دیگر نقش های پوست که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است،کمک به زیبایی افراد است به طوریکه زیبایی بدون داشتن پوست زیبا قابل تصور نیست.چروک، افتادگی، لک و افزایش ضخامت پوست باعث از بین رفتن زیبایی میشوند. به همین جهت همه ما انسان ها خواهان داشتن پوست زیبا و جوان هستیم و طبعا برای دستیابی به این امر باید پوست سالمی داشته باشیم.

سلامت پوست فقط در پی مراقبت از آن تامین میشود و اولین قدم برای مراقبت از پوست، پاک کردن آن است. ضرورت پاک کردن پوست برای همه ما روشن است. البته شاید هنوز کسانی در میان ما باشند که فقط پاک کردن آرایش را ضروری بدانند، اما خوب است بدانید که پوست باید حداقل دو بار در روز یعنی یکبار شب و یکبار صبح پاک شود.

هنگام شب معمولا مواد آرایشی یا بهداشتی که در طول روز استفاده شده است و هنگام صبح چربی ها و سلول های مرده ای که در طول شب روی پوست تشکیل شده است،میبایست پاک گردند. برای حفظ سلامت پوست، پاکسازی باید با استفاده از پاک کننده های مناسب انجام شود.

به همین جهت در انتخاب پاک کننده باید به نکات زیر دقت کنیم:


1-PH:

که معیاری برای اندازه گیری اسیدی بودن یا قلیایی بودن هر چیزی است و در بازه ای بین 0 تا 14 متغیر است.  PHپوست بین 5/5 تا 6 میباشد و  درنتیجه اسیدی است. به همین جهت محصولاتی که برای پوست استفاده میشوند باید PH متناسب با آن داشته باشند.

استفاده از محصولات با  PH قلیایی به پوست آسیب میرسانند. متاسفانه بسیاری از پاک کننده ها از جمله صابون های معمولی PH  قلیایی دارند و استفاده از آن ها برای پوست مضر است و میتوانند سبب خشکی و آسیب پذیری پوست نسبت به میکروب ها شوند.


 از این رو هنگام انتخاب یک پاک کننده حتما به PH آن توجه داشته باشید. پاک کننده هایی که به صورت پن هستند معمولا PH  متناسب با پوست دارند. شیر پاک کن ها و دسته ای از محلول های پاک کننده و ژل های شوینده نیز همین طور هستند.

2-نوع پوست:

که عامل تعیین کننده ای در انتخاب پاک کننده است.لازم است بدانید پوست برای محافظت از خود، سیستم های دفاعی دارد از جمله چربی ها مثل سرامید که در بین سلول های پوست قرار گرفته اند و مثل سیمان در بین آجر های یک دیوار عمل میکنند یعنی به پوست استحکام میبخشند و از یک طرف مانع از ورود عوامل آسیب رسان خارجی و از طرف دیگر مانع از خروج آب از پوست میگردند.

نبودن این چر بی ها سبب آسیب پذیر شدن پوست نسبت به عوامل خارجی و همینطور از دست رفتن آب پوست میشود. یکی از عواملی که سبب از بین رفتن این چربی های ارزشمند میشود، صابون های قلیایی هستند. به همین جهت پس از استفاده از آن ها، پوست بسیار خشک و اسیب پذیر میشود.


پوست خشک:

متاسفانه گاهی مقدار این چربی ها به دلایل ژنتیکی کاهش میابد و سبب خشکی سرشتی پوست میشود.در این حالت استفاده از پاک کننده مناسب اهمیت دو چندان پیدا میکند.بنابرین بهتر است فردی با پوست خشک حتما از پاک کننده های مناسب که حاوی عوامل مرطوب کننده باشند و PH مناسب نیز داشته باشند نظیر  شیر پاک کن ، پن یا محلول و ژل های مناسب استفاده نمایند.


پوست چرب :

در فردی که پوست چرب دارد ، معمولا ترشح چربی زیاد است و در بسیاری از موارد همین موضوع سبب بروز جوش ها التهابی یا زیر پوستی میشود.چنین فردی باید از پاک کننده هایی استفاده نماید که نه تنها PH  مناسب داشته باشند بلکه با حفظ چربی های ارزشمند، ترشح چربی را کنترل و تنظیم کنند. توجه داشته باشید که در چنین افرادی نیز استفاده از صابون های معمولی که قلیایی هستند توصیه نمیشود چرا که این صابون ها علاوه بر چربی های سطح پوست چربی های ارزشمند و مفید پوست را هم از بین میبرند و ضمنا به علت قلیایی بودن محیط را برای رشد میکروب که  خود یکی از عوامل ایجاد جوش است فراهم میکنند. پس فردی با پوست چرب بهتر است از ژل های شوینده یا پن و محلول های پاک کننده با PH  مناسب که تنظیم کننده ترشح چربی نیز هستند استفاده نمایند.


پوست حساس:

در فردی با پوست حساس چون واکنش پذیری پوست زیاد است حتما باید از پاک کننده هایی استفاده شود که نه تنها PH مناسب داشته باشند که حاوی عوامل هیپوآلرژنیک با کمترین حساسیت زایی باشند.


پوست مختلط:

در چنین پوستی چون قسمت هایی از آن چرب و قسمتهایی از آن خشک است، باید از پاک کننده های مناسب پوست مختلط استفاده شود تا ضمن پاکسازی پوست بدون از بین بردن چربی های ارزشمند و با حفظ PH  مناسب ،ترشح چربی در قسمت های چرب تنظیم شود و خشکی در قسمت های خشک پوست برطرف گردد.

***********

منبع: سامانه مکمل شناسی به نقل از وبسایت پوبر  

بسته های ویژه خبری :

محصولات مرتبط

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد