بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

بررسی تاثیر عصاره گیاه مونتیا ویتی بر عملکرد اسپرم انسان

بررسی تاثیر عصاره گیاه مونتیا ویتی بر عملکرد اسپرم انسان
مونتیا ویتی گیاهی است که بیشتر به نام جینگر سفید (White Ginger) شناخته می شود. افراد قدیمی ادعا دارند که این گیاه یک گیاه دارویی است و از آن بطور گسترده در طب سنتی در افریقای جنوبی برای درمان اختلالات جنسی استفاده کرده اند.

 اما هنوز شواهد علمی در مورد کارایی درمانی آن اندک است و در این مطالعات معدود نیز نتایج مبهمی بدست آمده است. تا به امروز فقط یک مطالعه در مورد تاثیر عصاره ریشه گیاه مونتیا ویتی بر تحرک اسپرم انسانی انجام شده است.

در مطالعه ای که اخیرا توسط محققانی از افریقای جنوبی انجام شد، تاثیر گیاه مونتیا ویتی بر عملکرد اسپرم انسان مورد ارزیابی قرار گرفت.

این بررسی ها بر روی 60 نمونه اسپرم انجام شد که 28 مورد از آنها مربوط به افراد سالم و 32 مورد مربوط به افراد نابارور بودند.
س
 نمونه های اسپرم این افراد گردآوری شده و به مدت 1 ساعت در دمای 37 درجه سانتی گراد در معرض غلظت های مختلفی از عصاره گیاه مونتیا ویتی قرار گرفتند. پارامترهای اسپرم قبل و بعد از درمان با استفاده از روش های استاندارد اندازه گیری شد.

نتایج بدست آمده نشان داد تحرک کلی اسپرم ها و پتانسیل غشای میتوکندری در آنها با افزایش دوز گیاه مونتیا ویتی به شکل قابل توجهی در هر دو گروه بارور و نابارور افزایش می یابد.

همچنین مشخص شد میزان متلاشی شدن DNA اسپرم پس از درمان با گیاه مونتیا ویتی در نمونه افراد نابارور کاهش پیدا کرد در حالی که این قضیه در اسپرم افراد سالم مشاهده نشد.

علاوه بر این گیاه مونتیا ویتی میزان گونه های فعال اکسیژنی در محیط اسپرم را نیز تحت تاثیر قرار داده بود.

سایر پارامترهای اسپرم با تحت درمان قرار گرفتن در این مطالعه تغییر چندانی نداشت.

این نتایج نشان داد ترکیبات شیمیایی موجود در عصاره گیاه مونتیا ویتی می تواند میزان تحرک،  میزان متلاشی شدن DNA، پتانسیل غشای میتوکندری و گونه های فعال اکسیژنی در محیط اسپرم را تغییر دهد.

این مطالعه در سال 2016 در مجله Int J Fertil Steril به چاپ رسید.

منابع و رفرنس ها:

Source & Reference


Investigating Effects of Aqueous Root Extract of Mondia Whitei in Human Sperm Functionality

Int J Fertil Steril, Vol 10, Suppl 1, Summer 2016, 49...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، جینگر سفید، عصاره گیاه مونتیا ویتی، عملکرد اسپرم، باروری، بارداری، سلامت جنسی، جینگر سفید، مکمل ورزشی، ورزشکار، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، ویتامین گروه ب، ویتامین های محلول در آب، ویتامین های محلول در چربی، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، آنتی اکسیدان، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، داروخانه آنلاین، داروخانه، خرید قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری، شربت کودکان، تقویت کودکان، سوء تغذیه کودکان، خستگی مفرط، نشاط، داروخانه های گیاهی، داروخانه های سنتی، اتحادیه، مکمل های ویتامینی، خرید قرص، تهیه شربت، تقویتی، ورزشی، پروتئین، گیاهان دارویی، منابع علمی، آنلاین، مکمل شناسی،

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"
بسته های ویژه خبری :

محصولات مرتبط

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد