بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

اندازه گیری هپسیدین سرم به عنوان یک روش جدید برای تشخیص کم خونی ناشی از کمبود آهن

اندازه گیری هپسیدین سرم به عنوان یک روش جدید برای تشخیص کم خونی ناشی از کمبود آهن
کمبود آهن به عنوان شایع ترین کمبود ریزمغذی و اصلی ترین دلیل کم خونی در سرتاسر جهان شناخته می شود. مطالعات بسیار زیادی بصورت روزافزون در راستای تشخیص و درمان کم خونی ناشی از کمبود آهن و همچنین کمبود آهن در حال انجام است.

در مطالعه ای که به تازگی انجام شد، محققان تلاش کردند سطح هپسیدین و فریتین سرم را در افرادی که مبتلا به کم خونی ناشی از کمبود آهن هستند اندازه گیری کرده و وابستگی بین این دو پارامتر را در این افراد بررسی کنند.

در این مطالعه تحقیقات بر روی 94 فرد مبتلا به کم خونی انجام شد. نمونه های خونی این افراد جمع آوری شده و ارزیابی های هماتولوژیکی بر روی آنها انجام شد.

نتایج بدست آمده نشان داد، سطح هپسیدین سرم، به عنوان یک نشانگر جدید برای کم خونی ناشی از کمبود آهن، در این افراد (33/23 نانوگرم بر میلی لیتر) به مقدار قابل توجهی پایین تر از افراد معمولی است.

همچنین با بررسی های انجام شده در این تحقیق، سطح هپسیدین سرم مرزی برای تشخیص بیماران مبتلا به کم خونی ناشی از کمبود آهن و افراد سالم بدست آمد که این مقدار برابر با 34/55 نانوگرم بر میلی لیتر بود.

با توجه به ارزیابی های دقیق، این محققان اشاره کردند که این مقدار مرزی با سطح اطمینان بالایی بدست آمده است و می تواند برای پیشگویی کم خونی در مطالعات استفاده شود.

بنابراین در این مطالعه محققان نشان داده اند که اندازه گیری هپسیدین سرم می تواند به عنوان یک روش تشخیص موثر، ارزان قیمت و ساده برای تشخیص کم خونی ناشی از کمبود آهن به کار رود.

این مطالعه در ماه جولای سال 2017 در مجلهInternational Journal of Research in Medical Sciences  به چاپ رسید.


منابع و رفرنس ها:

Source & Reference


Quantification of serum hepcidin as a potential biomarker in diagnosis
of iron deficiency anaemia

Int J Res Med Sci. 2017 Jul;5(7):2926-2930.
..

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، آهن، کم خونی، مکمل ورزشی، ورزشکار، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، ویتامین گروه ب، ویتامین های محلول در آب، ویتامین های محلول در چربی، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، آنتی اکسیدان، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، داروخانه آنلاین، داروخانه، خرید قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری، شربت کودکان، تقویت کودکان، سوء تغذیه کودکان، خستگی مفرط، نشاط، داروخانه های گیاهی، داروخانه های سنتی، اتحادیه، مکمل های ویتامینی، خرید قرص، تهیه شربت، تقویتی، ورزشی، پروتئین، گیاهان دارویی، منابع علمی، آنلاین، مکمل شناسی،

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد