بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

ویتامین D می تواند از آفتاب سوختگی جلوگیری کند

ویتامین D می تواند از آفتاب سوختگی جلوگیری کند
قرمزی، درد و تورم پوست ناشی از تماس بیش از حد با نور خورشید یک مشکل مرسوم است که اکثر افراد با آن روبرو هستند.


آفتاب سوختگی به وسیله اشعه UV از نور خورشید ایجاد می شود که بیشتر به UVA و UVB جداسازی می شود. UVA  شامل 95 درصد  از نور  خورشید است که با  طول موج های  320-400 نانومتر می تواند به درم نفوذ کند، در حالی که  UVB 5 درصد از  نور خورشید است با طول موج های بین 280-320، به درم نمی رسد، اما با انرژی بالاتر آسیب بیشتری به ساختار اپیدرمی از جملهDNA  ی کراتینوسیت ها وارد می کند.


 هر دو اشعه به ایجاد اریتم که همراه با آفتاب سوختگی است، کمک می کند، اما UVB به عنوان فعال کننده اصلی واکنش التهابی  از طریق انتشار سیتوکین ها، و اکسیداسیون های واکنش پذیر تلقی می شود.


 قرار گرفتن در معرض ازدیاد UVB و UVA، علت اصلی سرطان پوست و فرسودگی است.


ویتامین D از طریق متابولیت فعال آن دارای فواید ضد التهابی است و ممکن است از ایجاد تومور ناشی از UVR محافظت کند.


در مطالعه ای که اخیرا توسط یک محقق امریکایی انجام شد،  پتانسیل دوزهای دارویی ویتامین D برای جلوگیری از پاسخ التهابی به UVR بررسی شد.


 در این مطالعه افراد یک ساعت پس از قرار گرفتن در معرض UVR، یک دارونما یا یک سوم از دوز ویتامین D3 مصرف کردند.  سپس  درجه اریتم تعیین شد و  بیوپسی پوست در زمان های مختلف تا یک هفته پس از UVR به منظور بررسی ظاهر بافت شناسی و ارائه RNA برای تجزیه و تحلیل میکروارگانیسم به دست آمد.


 نتایج بدست آمده نشان داد ویتامین D می تواند در مهار التهاب و تشکیل تومور پوستی کمک کند. همچنین بیشترین تاثیر در حالتی مشاهده شده که سطح 25-هیدروکسی ویتامین D در بالاترین سطح بود.


گرچه این مطالعه بر توانایی دوزهای دارویی ویتامین D در مهار التهاب ناشی از UVR متمرکز بود ممکن است پتانسیل ویتامین D را برای سرکوب تومور نیز نشان دهد، اما تجویز ویتامین D  برای مدت طولانی توصیه نمی شود.


نتایج این مطالعه در ماه اکتبر 2017 در مجله Journal of Investigative Dermatology به چاپ رسیده است.
منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Vitamin D Prevents Sunburn: Tips for the Summer?
Journal of Investigative Dermatology, Volume 137, Issue 10, October 2017, Pages 2045-2047..

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، ویتامین D، آفتاب سوختگی، ضد التهاب، نور خورشید، التهاب، سرطان پوست، مکمل ورزشی، ورزشکار، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، ویتامین گروه ب، ویتامین های محلول در آب، ویتامین های محلول در چربی، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، آنتی اکسیدان، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، داروخانه آنلاین، داروخانه، خرید قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری، شربت کودکان، تقویت کودکان، سوء تغذیه کودکان، خستگی مفرط، نشاط، داروخانه های گیاهی، داروخانه های سنتی، اتحادیه، مکمل های ویتامینی، خرید قرص، تهیه شربت، تقویتی، ورزشی، پروتئین، گیاهان دارویی، منابع علمی، آنلاین، مکمل شناسی،

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد