بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

سطح پایین ویتامین C در مبتلایان به دیابت و افراد پیش دیابتی

ویتامین C (آسکوربات) یک ریزمغذی ضروری برای سلامتی انسان است که برای تعدادی از فرایند های مهم بیولوژیکی از طریق عمل به عنوان یک عامل کاهنده آنزیمی و عامل کاهش دهنده مورد نیاز است.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد افراد مبتلا به دیابت نوع 2 (T2DM) دارای غلظت ویتامین C پلاسمای پایین تر نسبت به کسانی هستند که دارای تحمل گلوکز طبیعی (NGT) هستند.

 در مطالعه ای که به تازگی توسط محققان نیوزیلندی انجام شد، غلظت ویتامین C پلاسما در تمام طول گلیسمی مطالعه شده و ارتباطات آن با شاخص های سلامت متابولیک بررسی شد.

 این مطالعه یک تحقیق آزمایشی مشاهده ای در بزرگسالان در طیف گلیسمی از NGT به T2DM بود.

 داده های دموگرافیک و تنسنجی همراه با اطلاعات مربوط به فعالیت فیزیکی جمع آوری شد و از شرکت کنندگان خواسته شد تا یک رژیم غذایی چهار روزه را تکمیل کنند.

نمونه های خون وریدی جمع آوری شده و شاخص های گلیسمی، غلظت ویتامین C پلاسما، آزمون های هورمون، پروتئین های چربی و پروتئین واکنش پذیر با حساسیت بالا (hs-CRP) مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

این بررسی ها در مجموع بر روی 89 فرد بزرگسال انجام شد که 35 نفر از آنها سطح نرمال گلوکز داشتند، 25 نفر پیش دیابتی بودند و 29 نفر مبتلا به دیابت نوع 2 بودند.

نتایج مطالعه نشان داد غلظت ویتامین C در پلاسمای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بسیار پایین تر از غلظت آن در افراد دارای سطح نرمال گلوکز است. همچنین در هر دو گروه مبتلا به دیابت نوع 2 و افراد پیش دیابتی تعداد افراد زیادی مبتلا به کمبود ویتامین C بودند.

همچنین براساس نتایج این مطالعه مشخص شد که بزرگسالان با سابقه سیگار کشیدن، پیش دیابت یا دیابت نوع دو  یا چاقی، نیاز به ویتامین C بیشتری دارند.

تحقیقات بعدی برای بررسی اینکه آیا خوردن غذاهای غنی از ویتامین C و یا مصرف مکمل های ویتامین C می تواند خطر پیشرفت و یا عوارض مرتبط با دیابت نوع دو را کاهش دهد، مورد نیاز است.


نتایج این تحقیق در تاریخ 9 سپتامبر 2017 در مجله Nutrients به چاپ رسید.
مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید

 کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد 
خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست
و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات این مطلب، ممکن است مطالعات دیگر، 
نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. 
لذااین مطالب نمی تواند دلیلی بر توصیه ومصرف خودسرانه 
مکمل های غذایی باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک شود.
3- بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه است.
______________________________

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد