بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

وضعیت انواع ریزمغذی ها در افراد سیگاری

وضعیت انواع ریزمغذی ها در افراد سیگاری
مصرف دخانیات با استرس اکسیداتیو و افزایش خطر بیماری های مزمن در ارتباط است که هر دو مورد می تواند طول عمر و کیفیت آن را کاهش دهد.

غلظت پایین بسیاری از ریزمغذی ها بویژه آنتی اکسیدان های ویتامین C و بتاکاروتن در بدن با سیگار کشیدن در ارتباط است. اخیرا دانشمندان زیادی علاقمند شده اند تا بررسی کنند که آیا بیماری های مرتبط با سیگار کشیدن با کمبود ریزمغذی ها در این افراد در ارتباط است یا خیر.

در مطالعه ای که توسط محققان امریکایی انجام شد، رژیم غذایی، نشانگرهای بیوشیمیایی وضعیت ریزمغذی ها و برخی از نتایج درمانی بر روی وضعیت ریزمغذی ها در افراد سیگاری ارزیابی شده و داده های حاصل با افراد غیرسیگاری مقایسه شد.

ریزمغذی هایی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند شامل ویتامین های A، E و C، بتاکاروتن، برخی از ویتامین های گروه B، و مواد معدنی روی، سلنیوم، مس و آهن بودند.

نتایج بررسی ها نشان داد سیگار کشیدن با کاهش مصرف غذاهای حاوی ویتامین C و بتاکاروتن در ارتباط است و منجر به کاهش غلظت این دو ریزمغذی در خون می شود.

در مورد ویتامین E مشخص شد که سیگار کشیدن تاثیر اندکی بر روی غلظت آن در خون دارد و میزان مصرف ویتامین E نیز در افراد سیگاری و غیرسیگاری تفاوت چندانی ندارد.

همچنین به نظر می رسد غلظت ویتامین A، فولات، ویتامین B12 و B6 در سرم با سیگار کشیدان چندان تحت تاثیر قرار نمی گیرد، اگرچه برخی تاثیرات ناشی از رژیم غذایی بر روی سطح این ریزمغذی ها مشاهده شده است.

در مورد مواد معدنی بررسی شده مشخص شد که تاثیرات عمیق تر بر روی افرادی است که شدیدتر یا به مدت طولانی تر سیگار می کشند. بر این اساس مشخص شد که غلظت سلنیوم در افراد سیگاری کمتر است. کاهش غلظت روی در سرم، فقط در افرادی که به شدت سیگاری بودند مشاهده شد. همچنین مشخص شد سیگار کشیدن منجر به تغییر (عمدتا افزایش) هوموتازیست آهن با تغییر غلظت هموگلوبین می شود.

نتایج این تحقیق در مجله  Clinica Chimica Acta به چاپ رسید.

مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید

 کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد 
خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست
و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات این مطلب، ممکن است مطالعات دیگر، 
نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. 
لذااین مطالب نمی تواند دلیلی بر توصیه ومصرف خودسرانه 
مکمل های غذایی باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک شود.
3- بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه است.
______________________________
بسته های ویژه خبری :

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد