بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

پیامدهای کم خونی ناشی از کمبود آهن

پیامدهای کم خونی ناشی از کمبود آهن
کم خونی ناشی از کمبود آهن مانع از رشد و تکامل طبیعی در کودکان می شود. تاثیرات شدید آن حتی ممکن است در دوران نوزادی نیز قابل ملاحظه باشد.

کودکانی که دچار کم خونی ناشی از کمبود آهن باشند معمولا از عملکرد  نامناسب و اختلال در تکامل شناختی همچون حافظه و یادآوری رنج می برند. معمولا این کودکان در دروس ریاضیات و محاسباتی نمرات پایینی کسب می کنند.

دوران اولیه کودکی یک دوره بسیار مهم و فعال برای رشد و تکامل است. این دوران  برای دست یابی به بیشترین رشد بافت های عصبی در سیستم عصبی مرکزی بسیار اهمیت دارد. میلینی شدن نورون ها در ناحیه داخلی مغز در طول دوران کودکی اتفاق می افتد. این فرایند در طول 4 سال اول زندگی ادامه پیدا می کند. ذخیره کردن آهن کافی به همراه سایر ریزمغذی ها در این دوران از زندگی بسیار حیاتی می باشد.

کمبود آهن و کم خونی ناشی از آن همواره می تواند باعث انحراف در ساختار و عملکرد طبیعی مغز شود. این قضیه بویژه برای کودکان در طول دوره رشد سریع آنها یعنی از هنگام تولد تا 4 سالگی بسیار شدیدتر اتفاق می افتد.

علاوه بر این، کمبود آهن ظرفیت اکسیژن رسانی خون را کم کرده و ذخیره اکسیژن را در بافت های بدن، اندام های احشایی و ماهیچه های اسکلتی محدود می کند.

آهن یک ریزمغذی بسیار ضروری برای تمایز و تکثیر ماکروفاژها، مونوسیت ها و لنفوسیت ها نیز می باشد. کمبود آهن منجر به تشدید کاهش فعالیت سیتوتوکسیک ماکروفاژها نیز خواهد شد. تکثیر لنفوسیت ها در طحال و در افرادی که سلول های T خالص شده دارند، در حالتی که کمبود آهن وجود داشته باشد به شکل قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

پیامدهای ناشی از کمبود آهن، در کتابی که اخیرا توسط یک محقق هندی به چاپ رسید بطور کامل بررسی شد. این کتاب در تاریخ 6 آگوست 2017 منتشر شد.منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:

Consequences of Iron Deficiency Anemia

Nutritional Anemia in Preschool Children pp 131-147, First Online: 06 August 2017.

..


مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید

 کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد 
خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست
و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات این مطلب، ممکن است مطالعات دیگر، 
نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. 
لذااین مطالب نمی تواند دلیلی بر توصیه ومصرف خودسرانه 
مکمل های غذایی باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک شود.
3- بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه است.
______________________________
بسته های ویژه خبری :

محصولات مرتبط

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد