بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

تاثیر مکمل های مولتی ویتامین/مواد معدنی بر مردان جوان با فعالیت فیزیکی زیاد

تاثیر مکمل های مولتی ویتامین/مواد معدنی بر مردان جوان با فعالیت فیزیکی زیاد
محققان نشان دادند مصرف مکمل های مولتی ویتامین/مواد معدنی می تواند ریکاوری روان شناختی و همچنین توانایی فیزیکی و کارایی سیستم های ایمنی و اعصاب و غدد را در مردان جوان بهبود بخشد.

در مطالعه ای که در راستای فوق انجام شد تاثیر مکمل های مولتی ویتامین/مواد معدنی بر مردان جوانی که فعالیت فیزیکی خیلی زیادی داشتند مورد بررسی قرار گرفت.

در این مطالعه 240 مرد که پرسنل یک میدان توپخانه در چین بودند و تحت آموزش های نظامی طاقت فرسا و بلند مدت بودند بصورت تصادفی انتخاب شده و مورد بررسی قرار گرفتند. به این افراد که دارای یک رژیم غذایی معمول در چین بودند یک مکمل مولتی ویتامین/مواد معدنی یا یک دارونما برای مدت تنها یک هفته داده شد.

در مرحله بعد نمونه های خون و ادرار از این افراد جمع آوری شده و برای اندازه گیری مواردی چون آدرنال، هورمون های جنسی و هورمون های تیروییدی اقدام شد. علاوه بر این، پارامترهای ایمنی سلولی مورد آزمایش قرار گرفت و نیز آزمون های سلامت روانی قبل و بعد از برنامه آموزشی آنها و نیز مصرف مکمل ها مورد سنجش قرار گرفت.

پس از یک برنامه آموزش نظامی طاقت فرسا و بلند مدت، افراد به مقدار قابل توجهی افزایش در عملکرد تیرویید، کاهش در قشر آدرنال، تستوسترون و عملکرد ایمنی، و نیز افزایش قابل توجه در خستگی جسمانی، خشم و تنش روحی از خود نشان می دادند. اما در مقایسه با افراد مصرف کننده دارونما، افرادی که مکمل های مولتی ویتامین/مواد معدنی مصرف کردند تاثیرات قابل توجهی بر روی بهبود عملکرد محور غده هیپوفیز-آدرنال، محور هیپوفیز-غدد جنسی، محور هیپوفیز-تیرویید و سیستم ایمنی و همچنین پارامترهای سلامت روانی از خود نشان دادند.

در مجموع نتایج این تحقیق نشان دادکه آموزش های نظامی با فشار بالا در مردان جوان پارامترهای روان شناختی و همچنین توانایی فیزیکی و سیستم های ایمنی و اعصاب و غدد آنها را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و با مصرف تنها یک هفته مکمل های مولتی ویتامین/مواد معدنی می توان تا حد زیادی بهبود در عملکرد فیزیکی و روانی آنها ایجاد کرد.

نتایج این تحقیق در سال 2013 در مجله Biomedical and Environmental Sciences به چاپ رسید.
منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Effects of a Multivitamin/multimineral Supplement on Young Males with Physical Overtraining: A Placebo-controlled, Randomized, Double-blinded Cross-over Trial

Biomedical and Environmental Sciences, 2013, 26, 599-604...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، سلامت روانی، سلامت جنسی، مکمل ورزشی، ورزشکار، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، ویتامین گروه ب، ویتامین های محلول در آب، ویتامین های محلول در چربی، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، آنتی اکسیدان، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، داروخانه آنلاین، داروخانه، خرید قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری، شربت کودکان، تقویت کودکان، سوء تغذیه کودکان، خستگی مفرط، نشاط، داروخانه های گیاهی، داروخانه های سنتی، اتحادیه، مکمل های ویتامینی، خرید قرص، تهیه شربت، تقویتی، ورزشی، پروتئین، گیاهان دارویی، منابع علمی، آنلاین، مکمل شناسی،

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد