بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

آشنایی با خواص دارویی گل ساعتی

آشنایی با خواص دارویی گل ساعتی
گل ساعتی (PASSIONFLOWER) با نام علمی Passiflora caerulea گونه ‌ای از گیاهان گلدار است که بیشتر در نواحی استوایی آمریکا و آفریقا رشد می ‌کند.  این گیاه رشد سریع و ساقه ‌هایی بلند و بالا رونده دارد که قلمه گرفتن از آن را آسان می‌ کند.گل ساعتی گیاهی است زینتی که دارای بوته‌ای بلند و برگهای‌ بیضی شکل متصل بهم و شامل ۵ تقسیم کامل است. گلهای آن درشت و به ‌شکل‌ساعت است. رنگ گلها قرمز، ارغوانی، آبی و بنفش می  ‌باشد.

ساقه آن چون به‌ درختان مجاور می ‌پیچد و بالا می ‌رود از این رو آن را پیچ ساعتی نیز می ‌نامند. میوه‌اش سبز و زرد رنگ است. این گیاه حاوی فلاونوئید و آلکالوئیدهای گروه‌ هارمالا (Harmala) واسیدسیانیدریک، در میوه آن اسید سیتریک و نیز دارای پرولین، مالتول و اتل مالتول است. قسمت های بالایی این گیاه دارای خواص متعدد دارویی است.

در سال 1569، مهاجران اسپانیایی گل ساعتی را در پرو کشف کردند. آنها اعتقاد داشتند که گلها نماد مشتاق مسیح هستند و تمایل خود را برای کاوش در مورد آنها نشان دادند.

از گل ساعتی برای درمان مشکلات خواب (بی خوابی)، ناراحتی گوارشی (GI) مرتبط با اضطراب یا عصبی، اختلال اضطراب عمومی (GAD) و کاهش علائم مربوط به ترک اعتیاد به مواد مخدر استفاده می شود.

از آن همچنین برای درمان تشنج، حساسیت، آسم، علائم یائسگی، نارسایی توجه بیش فعالی (ADHD)، عصبی بودن و تحریک پذیری، تشنگی، ضربان قلب نامنظم، فشار خون بالا، فیبرومیالژیا و کاهش درد استفاده می شود.

بعضی از مردم برای درمان هموروئیدها، سوختگی، درد و تورم (التهاب) گل ساعتی را بر روی پوست خود استفاده می کنند.

در مواد غذایی و نوشیدنی ها از گل ساعتی به عنوان طعم دهنده استفاده می شود.

گل ساعتی در تلفیق با محصولات گیاهی دیگر به عنوان یک آرام بخش استفاده می شود. سایر گیاهان موجود در این دسته بندی عبارتند از بابونه، هوپس (hops)، کاوا، اسکولکاپ (skullcap) و والرین.

گل ساعتی در گذشته به عنوان آرام بخش و خواب آور در امریکا استفاده می شد. اما در سال 1978 به دلیل مشکلات ناشی از ایمنی آن و تایید نشدن کارایی آن از فروشگاهها برچیده شد. با این وجود محصولات گل ساعتی هنوز بصورت تنها یا در تلفیق با سایر محصولات گیاهی ممکن است یافت شوند. اما ایمنی و عوارض جانبی آن هنوز نگران کننده است.

اعتقاد بر این است که ترکیبات موجود در گل ساعتی دارای خواص آرامش بخش، خواب آور و اثرات کاهش اسپاسم عضلانی است.منابع و رفرنس های مکمل شناسی برای این خبر:

PASSIONFLOWER: Uses, Side Effects, Interactions and Warnings

www.webmd.com
..


مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید

 کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد 
خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست
و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات این مطلب، ممکن است مطالعات دیگر، 
نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. 
لذااین مطالب نمی تواند دلیلی بر توصیه ومصرف خودسرانه 
مکمل های غذایی باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک شود.
3- بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه است.
______________________________

پیشنهاد خواندنی

خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد مشاهده
خار گل گیاهی برای حفاظت از کبد