بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

کلسیم

کلسیم

.

کلسیم یک عنصر معدنی ضروری و دارای گستره وسیعی از نقش‏های بیولوژیک می‌باشد. علاوه بر نقش عمده در ساختار استخوان‏ و دندان،‏ کلسیم در انقباض عضلانی، هدایت عصبی، ضربان قلب، انعقاد خون، ترشح غدد، تولید انرژی و تنظیم عملکرد ایمنی به همراه دیگر موارد ایفای نقش می‌کند. کلسیم یک فلز قلیایی خاکی، با عدد اتمی 20، نشانه اتمی Ca و وزن اتمی 8/40 دالتون می‌باشد.

برای مشاهده متن مرجع و رفرنس در کتاب PDR for Nutritional Supplements اینجا کلیک کنید.

دانلود فایل مرجع و رفرنس در کتاب PDR for Nutritional Supplements
پریناتال فرمولا نچرال ورد

کشور تولید کننده

آمریکا

نام شرکت عرضه کننده

لیوار

تعداد در هر بسته

30 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

آهن,بتا کارتن,روی,کلسیم ,ویتامین ث,ویتامین دی.ویتامین های گروه ب

شکل دارویی

قرص

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
کلسیم+دی شاری

نام برند

شاری
SHARI

کشور تولید کننده

ایران/تولید داخل

نام شرکت عرضه کننده

مکمل شاری

تعداد در هر بسته

30 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

کلسیم ,ویتامین دی.-

شکل دارویی

قرص

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
اولترا کلاژن میسن

نام برند

میسن
mason

کشور تولید کننده

آمریکا

نام شرکت عرضه کننده

داروگستر یاسین

تعداد در هر بسته

100 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

روی,سلنیوم ,کلاژن هیدرولیز شده,کلسیم ,منگنز,ویتامین E,ویتامین ث.-

شکل دارویی

کپسول

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
استئوپلاس یوروویتال

کشور تولید کننده

آلمان

نام شرکت عرضه کننده

حکیمان طب کار

تعداد در هر بسته

45 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

کلسیم ,کندروتین سولفات ,گلوکزامین.

شکل دارویی

قرص

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
کلسیم+دی پریفرد نوتریشین

کشور تولید کننده

کانادا

نام شرکت عرضه کننده

سمرطب درمان

تعداد در هر بسته

60 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

کلسیم ,ویتامین دی.

شکل دارویی

کپسول نرم ژلاتینی

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر

نام علمی: کلسیم
نام علمی(لاتین): calcium
دسته بندی: مواد معدنی و مینرال ها
توضیحات علمی: کلسیم به طور عمده در استخوان‏ها و دندانها به شکل ترکیب کلسیم فسفات هیدروکسی آپاتیت یافت می‌شود. ... کلسیم به طور عمده در استخوان‏ها و دندانها به شکل ترکیب کلسیم فسفات هیدروکسی آپاتیت یافت می‌شود. فرمول مولکولی هیدروکسی آپاتیت، (Ca10 (Po4)6(OH)2 است. بیش از %99 تمامی کلسیم بدن در استخوان‌ها و دندان ‏ها یافت می‌شود. کلسیم 1% تا 2% وزن کل بدن بزرگسالان را تشکیل می‏دهد.

حدود 25% از زنان در ایالات متحده مکمل کلسیم دریافت می‏کنند. میزان دریافت میانگین کلسیم در رژیم آمریکایی، تقریباً 800 میلی‌گرم روزانه است. دریافت کلسیم به طور مشخص در مردان، بیشتر از زنان می‌باشد.

ادامه بستن متن
عملکرد: کلسیم دارای فعالیت ضد پوکی استخوان می‌باشد. همچنین ممکن است فعالیت ضد سرطانی، ضد فشار خون و ... کلسیم دارای فعالیت ضد پوکی استخوان می‌باشد. همچنین ممکن است فعالیت ضد سرطانی، ضد فشار خون و هیپوکلسترولمیک داشته باشد.

ادامه بستن متن
مکانیسم عمل: عدم دریافت کافی کلسیم منجر به کاهش توده استخوانی و پوکی استخوان می‌شود. کلسیم در استخوان به طورعمده ... عدم دریافت کافی کلسیم منجر به کاهش توده استخوانی و پوکی استخوان می‌شود. کلسیم در استخوان به طورعمده به شکل هیدروکسی آپاتیت (Ca10 (Po4)6(OH)2 وجود دارد. هیدروکسی آپاتیت تشکیل دهنده تقریبا 40% از وزن استخوان می‌باشد. علاوه بر نقش مهم کلسیم در ایجاد ساختار استخوان، اسکلت بدن به عنوان منبع ذخیره کلسیم عمل می‏کند. نتایج برخی مطالعات نشان می‌دهد که این عنصر ممکن است ریسک سرطان کولو رکتال را کاهش دهد.

مکمل یاری با کلسیم، تکثیر مخاط کولون را کاهش می‏دهد. تکثیر مخاط کولون بیشتر در زمانی که فرد در معرض ریسک بالایی برای سرطان کولون، در مقایسه با افراد با ریسک پایین قرار دارد، مشاهده می‌شود. یون‏های کلسیم ممکن است اسید‏های صفراوی و اسیدهای چرب را به تحریک سلول‏های کلونی مستعد کنند.

مکمل کلسیم دارای بیشترین اثر در کاهش فشار خون سیستولیک، در افراد دچار افزایش فشار خون می‌باشد. به نظر نمی‌رسد فشار خون دیاستولیک تحت تاثیر کلسیم باشد. این عنصر فشار خون را در افراد با فشار خون طبیعی متاثر نمی‌سازد. مکانیزم احتمالی اثر کاهش فشار خون سیستولیک مکمل کلسیم، نامشخص است.

نتایج برخی مطالعات نشان می‌دهد که مکمل کلسیم، سطح کلسترول سرم را کاهش می‌دهد. مکانیزم این اثر ممکن است، اتصال یون‏های کلسیم به اسید‏های صفراوی جهت تشکیل صابون‏های نامحلول می‌باشد، بنابراین کلسترولی که از طریق گردش انتروهپاتیک وارد روده شده است را حذف می‏کند.

ادامه بستن متن
فارماکوکینتینک: کلسیم از روده باریک از طریق مکانیسم‏های فعال و غیر فعال جذب می‌شود. در مقادیر دریافتی پایین و ... کلسیم از روده باریک از طریق مکانیسم‏های فعال و غیر فعال جذب می‌شود. در مقادیر دریافتی پایین و متوسط، کلسیم توسط انتقال فعال جذب می‌شود که این روند، وابسته به فعالیت شکل فعال ویتامین D، 1و 25- دی هیدروکسی کله کلسیفرول یا 1و 25 دی هیدروکسی D3 می‌باشد.

انتقال کلسیم وابسته به ویتامین D، با سنتز پروتئین‏های متصل به کلسیم کالبیندین همراه است. می‌باشد. کالبیندین به عنوان یک ناقل کلسیم و همچنین به عنوان یک بافر کلسیمی سیتوزولی عمل می‏کند.

کلسیم پس از هضم از کمپلکس‏های کلسیمی در خون آزاد و در یک شکل محلول و احتمالا یونیزه جذب می‌شود. کمپلکس‏های با وزن مولکول پایین، از قبیل کربنات کلسیم، ممکن است به صورت دست نخورده جذب شوند.

هر چه دریافت کلسیم افزایش یابد، مکانیزم عبور فعال آن، اشباع شده و قسمت بیشتری از کلسیم از طریق انتشار غیر فعال جذب می‌شود.

کفایت جذب کلسیم در دوره‌های مختلف، زندگی متفاوت است. بیشترین میزان جذب طی شیرخوارگی و حدود 60% می‌باشد. در کودکان قبل از بلوغ حدود %28 است که در ابتدای بلوغ و در زمان جهش رشد، به حدود 34% افزایش می‌یابد. طی دو سال بعد به %25 افت می‏کند و چندین سال در همین مقدار باقی می‌ماند.

در انتهای سه ماهه دوم بارداری نیز جذب افزایش می‌یابد. با افزایش سن، کارایی جذب کم می‌شود. در زنان پس از یائسگی، کسر جذب کلسیم با میانگین 21% سالانه کاهش می‌یابد. مردان نیز کارایی جذب کلسیم خود را با سرعتی برابر با زنان از دست می‌دهند.

به نظر می‌رسد کفایت جذب از کمپلکس‏های مختلف کلسیم متفاوت است. نتایج مطالعات نشان می‌دهد که کفایت جذب یک دوز 250 میلی گرمی کلسیم سیترات مالات %35 است. این میزان برای کلسیم کربنات 27% و برای کلسیم تری فسفات 25% می‌باشد. برای مقایسه بهتر است بدانید که کارایی جذب کلسیم شیر 29% است.دیده شد.

نتایج برخی مطالعات نشان می‌دهد که کلسیم با کارایی بیشتری از سیترات کلسیم و سیترات مالات کلسیم نسبت به کربنات کلسیم جذب می‌شود. کارایی جذب کلسیم در زمانی که فرد مکمل کلسیم در دوزهای 500 میلی‌گرم یا کمتر استفاده می‌کند، بیشتر است. افراد دچار آکلرهیدری، کلسیم را به سختی از کربنات کلسیم جذب می‏کنند، مگر اینکه مکمل کربنات کلسیم به همراه غذا مصرف شود.

کلسیم جذب نشده از روده، در مدفوع دفع می‌شود. بیشتر از 68% کلسیم در فیلترای گلومرولی،بازجذب می‌شود. بازجذب کلیوی به طور اولیه توسط هورمون‌های پاراتیروئیدی (PTH) تنظیم می‏گردد. کولون نقش مهمی در جذب کلسیم بعد از برش روده باریک ایفا می‏کند.

تقریبا 40%از کلسیم موجود در پلاسما به پروتئین‏ها و به طور عمده به آلبومین باند می‌شود. حدود 50% از کلسیم پلاسما، کلسیم یونی قابل انتشار است. حدود10% کلسیم نیز در کمپلکس با آنیون‏هایی از قبیل فسفات و سیترات کلسیم بوده و قابل انتشار است.

ادامه بستن متن
موارد مصرف: کلسیم برای مدت طولانی به علت نقش در پیشگیری و درمان پوکی استخوان و به طور کلی حفظ سلامت استخوانی ... کلسیم برای مدت طولانی به علت نقش در پیشگیری و درمان پوکی استخوان و به طور کلی حفظ سلامت استخوانی کاربرد دارد. مطالعات اخیر زیاد نتایج قابل بحثی را ارائه کرده‌اند. طبق این نتایج، اندیکاسیون این عنصر در کاهش خطر پوکی استخوان در افراد مسن تائید می‌شود.

اما یافته ‏های اولیه مبنی بر که کاهش بارز ریسک سرطان کولورکتال با بررسی‌های جدید به طور قطعی حمایت نمی‌شود البته شواهد زیادی به نفع نقش مثبت آن نسبت به نقش خنثی آن در این فعالیت به دست آمده است. یافته‌های جدید از نقش این ماده در کنترل فشار خون حمایت می‏کند. همچنین شواهدی مبنی بر کاهش ریسک پره اکلامپسی و کاهش مرگ و میر طی بارداری نیز به دست آمده است.

از طرف دیگر نتایج یک مطالعه، بروز بالاتری از انفارکتوس قلبی را در بین زنان یائسه سالمی که مکمل‏های کلسیمی (در مقایسه با گروه کنترل دارونما) دریافت می‌کردند، گزارش کرد. شواهد ضعیف و مبهمی در مورد اثر هیپولیپدمیک کلسیم و همچنین ارتباط بین دریافت بالاتر کلسیم و بروز پایین تر سکته قلبی در بین زنان وجود دارد. یک مطالعه اولیه پیشنهاد کرد که ممکن است کلسیم به کاهش ریسک چاقی کمک نماید.

ادامه بستن متن
موارد منع مصرف : مکمل‏های کلسیم در افراد دچار‏هایپرکلسمی منع مصرف دارد. شرایطی که باعث ‏هایپرکلسمی می‌شود شامل ... مکمل‏های کلسیم در افراد دچار‏هایپرکلسمی منع مصرف دارد. شرایطی که باعث ‏هایپرکلسمی می‌شود شامل سارکوئیدوز،‏ هایپر‏پاراتیروئیدی،‏ هایپر‏ویتامینوز D و سرطان می‌باشد.

مکمل کلسیم در افراد دارای حساسیت به هر جز مکمل‌های حاوی کلسیم منع مصرف دارد.

ادامه بستن متن
موارد احتیاط: مصرف مکمل کلسیم بدون غذا، ممکن است خطر ایجاد سنگ‏های کلیوی را در زنان و احتمالا در مردان افزایش ... مصرف مکمل کلسیم بدون غذا، ممکن است خطر ایجاد سنگ‏های کلیوی را در زنان و احتمالا در مردان افزایش دهد. دریافت مکمل کلسیم بدون غذا، شانس اثرات مفیدی را که ممکن است کلسیم در اتصال با اگزالات در روده داشته باشد را محدود می‌نماید. بنابراین، بهتر است که مکمل کلسیم همراه غذا مصرف شود.

افراد دچار آکلروهیدری باید مکمل‌های کربنات کلسیم را با غذا دریافت کنند.

مصرف مکمل کلسیم برای افراد مستعد به ایجاد سنگهای کلیوی حاوی کلسیم توصیه نمی‌شود.

ادامه بستن متن
عوارض جانبی: مکمل‏های کلسیم عمدتاً به خوبی تحمل می‌شوند.استفاده از کربنات کلسیم ممکن است سبب واکنش‏های جانبی ... مکمل‏های کلسیم عمدتاً به خوبی تحمل می‌شوند.استفاده از کربنات کلسیم ممکن است سبب واکنش‏های جانبی گوارشی از قبیل یبوست، نفخ و گاز شکم شود.

استفاده طولانی دوز‏های بالای کربنات کلسیم – بیشتر از 12 گرم روزانه (حدود 5 گرم کلسیم المنتال) - ممکن است منجر به سندرم شیر-قلیا، نفروکلسینوز وناکفایتی کلیوی شود.

ادامه بستن متن
تداخلات: داروها

بی فسفونات‌ها شامل Alendronate، Etidronate، Risedronate): دریافت همزمان یک بی فسفونات ...
داروها

بی فسفونات‌ها شامل Alendronate، Etidronate، Risedronate): دریافت همزمان یک بی فسفونات به همراه کلسیم ممکن است جذب بی فسفونات را کاهش دهد.

بلوک کننده‌های H2 شامل Cimetidine، Famotidine، Mizatidine، Ranitidine: استفادهای همزمان از بلوکرH2 و کربنات کلسیم یا فسفات کلسیم می‏تواند سبب کاهش جذب این نمک‏های کلسیمی‏ شود.

Levothyroxine: دریافت همزمان لووتیروکسین و کربنات کلسیم، جذب لووتیروکسین را کاهش داده و سطح تیروتیروپین سرم را افزایش می‏دهد. لووتیروکسین ممکن است در محیط اسیدی جذب کربنات کلسیم شده و جذب آن را کاهش دهد. شاهد دیگری مبنی بر کاهش جذب لووتیروکسین در صورت استفاده همزمان با اشکال دیگر کلسیم وجود ندارد.

مهار کننده‏های پمپ پروتون شامل Lansoprazole، Omeprazole، Rabprazole sodium: استفاده همزمان از مهار کننده‏های پمپ پروتون و کربنات کلسیم یا فسفات کلسیم می‏تواند سبب کاهش جذب این نمک‏های کلسیمی‏ شود.

کینولون‏ها شامل Ciprofloxacin، Gatifloxacin، Levofloxacin، Lomefloxacin، Moxifloxacin، Norfloxacin، Ofloxacin،Sparfloxacin، Trovafloxacin: استفاده همزمان یک کینولون و کلسیم ممکن است جذب کینولون را کاهش دهد.

تتراسا یکلین‏ها شامل Doxycyclin، Minocyclin، Tetracyclin: دریافت همزمان یک تتراسایکلین و کلسیم ممکن است جذب تتراسایکلین را کاهش دهد. تتراسایکلین‏ها ممکن است کمپلکس‏های غیر قابل جذب با کلسیم ایجاد نمایند.

آنالوگ‏های ویتامین D شامل Calcitriol، Alphacalcidol: استفاده همزمان این آنالوگ‏ها و کلسیم می‏تواند سبب افزایش جذب کلسیم شود.
مکمل‌های غذایی

اینوزیتول: استفاده همزمان از هگزافسفات اینوزیتول (اسید فیتیک) و کلسیم ممکن است جذب کلسیم را کاهش دهد.

مواد معدنی (آهن، فلوراید، منیزیوم، فسفر): استفاده همزمان از آهن و کلسیم، ممکن است جذب آهن را مهار نماید. به طور مشابه استفاده همزمان فلوراید، منیزیوم، فسفات یا روی با کلسیم ممکن است جذب این مواد معدنی را کاهش دهد.

الیگوساکاریدهای غیر قابل جذب شامل فروکتو الیگو ساکارید‏ها و اینولین: استفاده همزمان از این الیگوساکارید‏ها و کلسیم ممکن است جذب کلسیم را در کولون افزایش دهد.

آلژینات سدیم: دریافت همزمان آلژینات سدیم و کلسیم ممکن است جذب کلسیم را کاهش دهد.

ویتامین D: استفاده همزمان ویتامین D و کلسیم ممکن است جذب کلسیم را افزایش دهد.

کلسیم ممکن است به طور ضعیف از غذاهای غنی از اسید اگزالیک (اسفناج، سیب زمینی‏ شیرین، وانواع لوبیا) یا اسید فیتیک (نان تخمیر نشده، لوبیای خام، دانه‌ها، آجیل و فراورده‌های سویا) جذب شود.

دریافت همزمان مکمل کلسیم با غذاهای غنی از اگزالیک اسید یا اسیدفیتیک ممکن است جذب کلسیم را کاهش دهد. فیتات به همراه فیبر غذایی مهم‌ترین عامل کاهش جذب کلسیم می‌باشد.

ادامه بستن متن
نحوه و میزان مصرف: چندین نمک کلسیمی مختلف به صورت مکمل شامل کربنات کلسیم، سیترات کلسیم، فسفات کلسیم،لاکتات کلسیم و ... چندین نمک کلسیمی مختلف به صورت مکمل شامل کربنات کلسیم، سیترات کلسیم، فسفات کلسیم،لاکتات کلسیم و گلوکونات کلسیم وجود دارد. میزان کلسیم المنتال در کربنات کلسیم و فسفات کلسیم تقریبا 40%، در سیترات کلسیم تقریبا21%، لاکتات کلسیم تقریبا 13% و در گلوکونات کلسیم، تقریبا 9 % می‌باشد. بعضی از فراورده‏های کلسیم حاوی ویتامین D نیز می‌باشد.

دریافت توصیه شده کلسیم برای زنان و مردان 19 تا 50 ساله،روزانه 1000 میلی‌گرم و برای مردان و زنان 51 تا 70 سال و بالاتر از 70 سال، 1200میلی گرم روزانه است. دریافت مناسب ویتامین D در زنان و مردان 19 تا 50 سال IU200 یا 5 میکرو گرم روزانه و برای مردان و زنان 51 تا 70 سال IU 400 یا 10 میکرو گرم روزانه می‌باشد. دریافت مناسب ویتامین D برای مردان و زنان بالاتر از 70 سال IU 600 یا 15 پیکوگرم روزانه است.

بیشترین کارایی جذب کلسیم در دوز‏های500 میلی‌گرم یا کمتر و استفاده همراه با غذا می‌باشد. برخی محصولات غذایی شامل آب پرتقال‌های غنی شده با کلسیم در دسترس هستند. از نمک سیترات کلسیم برای غنی سازی غذاها استفاده می‌شود. بعضی از پزشکان دریافت روزانه 1000 میلی‌گرم از مکمل کلسیم را برای زنان یائسه تحت درمان جایگزین استروژن (HRT) و 1500 میلی‌گرم روزانه را برای زنان یائسه بدون دریافت HRT توصیه می‌کنند. میانگین دریافت 1200 میلی‌گرم روزانه به نظر می‌رسد برای هر دو گروه مناسب باشد.

شورای غذا و تغذیه انجمن پزشکی آکادمی ملی علوم دریافت مناسب (AI) کلسیم را به صورت زیر توصیه کرده است:


ادامه بستن متن
منابع غذایی: فراورده‏های لبنی دارای بیشترین چگالی کلسیم می‌باشد. سایر غذاهای غنی از کلسیم شامل سبزیجات خانواده ... فراورده‏های لبنی دارای بیشترین چگالی کلسیم می‌باشد. سایر غذاهای غنی از کلسیم شامل سبزیجات خانواده کلم، بروکلی و کلم برگ، خردل و همچنین توفو و ساردین به همراه استخوان، می‌باشد. ادامه بستن متن
captcha

سوال خود را مطرح کنید. لطفا پیش از طرح سوال، پرسش و پاسخ های قبلی را ملاحظه فرمایید. ممکن است پرسش شما، قبلا پاسخ داده شده باشد

captcha code
اطلاعات علمی تکمیلی
نام علمی: کلسیم
نام علمی(لاتین): calcium
دسته بندی: مواد معدنی و مینرال ها
توضیحات علمی: کلسیم به طور عمده در استخوان‏ها و دندانها به شکل ترکیب کلسیم فسفات هیدروکسی آپاتیت یافت می‌شود. ... کلسیم به طور عمده در استخوان‏ها و دندانها به شکل ترکیب کلسیم فسفات هیدروکسی آپاتیت یافت می‌شود. فرمول مولکولی هیدروکسی آپاتیت، (Ca10 (Po4)6(OH)2 است. بیش از %99 تمامی کلسیم بدن در استخوان‌ها و دندان ‏ها یافت می‌شود. کلسیم 1% تا 2% وزن کل بدن بزرگسالان را تشکیل می‏دهد.

حدود 25% از زنان در ایالات متحده مکمل کلسیم دریافت می‏کنند. میزان دریافت میانگین کلسیم در رژیم آمریکایی، تقریباً 800 میلی‌گرم روزانه است. دریافت کلسیم به طور مشخص در مردان، بیشتر از زنان می‌باشد.

ادامه بستن متن
عملکرد: کلسیم دارای فعالیت ضد پوکی استخوان می‌باشد. همچنین ممکن است فعالیت ضد سرطانی، ضد فشار خون و ... کلسیم دارای فعالیت ضد پوکی استخوان می‌باشد. همچنین ممکن است فعالیت ضد سرطانی، ضد فشار خون و هیپوکلسترولمیک داشته باشد.

ادامه بستن متن
مکانیسم عمل: عدم دریافت کافی کلسیم منجر به کاهش توده استخوانی و پوکی استخوان می‌شود. کلسیم در استخوان به طورعمده ... عدم دریافت کافی کلسیم منجر به کاهش توده استخوانی و پوکی استخوان می‌شود. کلسیم در استخوان به طورعمده به شکل هیدروکسی آپاتیت (Ca10 (Po4)6(OH)2 وجود دارد. هیدروکسی آپاتیت تشکیل دهنده تقریبا 40% از وزن استخوان می‌باشد. علاوه بر نقش مهم کلسیم در ایجاد ساختار استخوان، اسکلت بدن به عنوان منبع ذخیره کلسیم عمل می‏کند. نتایج برخی مطالعات نشان می‌دهد که این عنصر ممکن است ریسک سرطان کولو رکتال را کاهش دهد.

مکمل یاری با کلسیم، تکثیر مخاط کولون را کاهش می‏دهد. تکثیر مخاط کولون بیشتر در زمانی که فرد در معرض ریسک بالایی برای سرطان کولون، در مقایسه با افراد با ریسک پایین قرار دارد، مشاهده می‌شود. یون‏های کلسیم ممکن است اسید‏های صفراوی و اسیدهای چرب را به تحریک سلول‏های کلونی مستعد کنند.

مکمل کلسیم دارای بیشترین اثر در کاهش فشار خون سیستولیک، در افراد دچار افزایش فشار خون می‌باشد. به نظر نمی‌رسد فشار خون دیاستولیک تحت تاثیر کلسیم باشد. این عنصر فشار خون را در افراد با فشار خون طبیعی متاثر نمی‌سازد. مکانیزم احتمالی اثر کاهش فشار خون سیستولیک مکمل کلسیم، نامشخص است.

نتایج برخی مطالعات نشان می‌دهد که مکمل کلسیم، سطح کلسترول سرم را کاهش می‌دهد. مکانیزم این اثر ممکن است، اتصال یون‏های کلسیم به اسید‏های صفراوی جهت تشکیل صابون‏های نامحلول می‌باشد، بنابراین کلسترولی که از طریق گردش انتروهپاتیک وارد روده شده است را حذف می‏کند.

ادامه بستن متن
فارماکوکینتینک: کلسیم از روده باریک از طریق مکانیسم‏های فعال و غیر فعال جذب می‌شود. در مقادیر دریافتی پایین و ... کلسیم از روده باریک از طریق مکانیسم‏های فعال و غیر فعال جذب می‌شود. در مقادیر دریافتی پایین و متوسط، کلسیم توسط انتقال فعال جذب می‌شود که این روند، وابسته به فعالیت شکل فعال ویتامین D، 1و 25- دی هیدروکسی کله کلسیفرول یا 1و 25 دی هیدروکسی D3 می‌باشد.

انتقال کلسیم وابسته به ویتامین D، با سنتز پروتئین‏های متصل به کلسیم کالبیندین همراه است. می‌باشد. کالبیندین به عنوان یک ناقل کلسیم و همچنین به عنوان یک بافر کلسیمی سیتوزولی عمل می‏کند.

کلسیم پس از هضم از کمپلکس‏های کلسیمی در خون آزاد و در یک شکل محلول و احتمالا یونیزه جذب می‌شود. کمپلکس‏های با وزن مولکول پایین، از قبیل کربنات کلسیم، ممکن است به صورت دست نخورده جذب شوند.

هر چه دریافت کلسیم افزایش یابد، مکانیزم عبور فعال آن، اشباع شده و قسمت بیشتری از کلسیم از طریق انتشار غیر فعال جذب می‌شود.

کفایت جذب کلسیم در دوره‌های مختلف، زندگی متفاوت است. بیشترین میزان جذب طی شیرخوارگی و حدود 60% می‌باشد. در کودکان قبل از بلوغ حدود %28 است که در ابتدای بلوغ و در زمان جهش رشد، به حدود 34% افزایش می‌یابد. طی دو سال بعد به %25 افت می‏کند و چندین سال در همین مقدار باقی می‌ماند.

در انتهای سه ماهه دوم بارداری نیز جذب افزایش می‌یابد. با افزایش سن، کارایی جذب کم می‌شود. در زنان پس از یائسگی، کسر جذب کلسیم با میانگین 21% سالانه کاهش می‌یابد. مردان نیز کارایی جذب کلسیم خود را با سرعتی برابر با زنان از دست می‌دهند.

به نظر می‌رسد کفایت جذب از کمپلکس‏های مختلف کلسیم متفاوت است. نتایج مطالعات نشان می‌دهد که کفایت جذب یک دوز 250 میلی گرمی کلسیم سیترات مالات %35 است. این میزان برای کلسیم کربنات 27% و برای کلسیم تری فسفات 25% می‌باشد. برای مقایسه بهتر است بدانید که کارایی جذب کلسیم شیر 29% است.دیده شد.

نتایج برخی مطالعات نشان می‌دهد که کلسیم با کارایی بیشتری از سیترات کلسیم و سیترات مالات کلسیم نسبت به کربنات کلسیم جذب می‌شود. کارایی جذب کلسیم در زمانی که فرد مکمل کلسیم در دوزهای 500 میلی‌گرم یا کمتر استفاده می‌کند، بیشتر است. افراد دچار آکلرهیدری، کلسیم را به سختی از کربنات کلسیم جذب می‏کنند، مگر اینکه مکمل کربنات کلسیم به همراه غذا مصرف شود.

کلسیم جذب نشده از روده، در مدفوع دفع می‌شود. بیشتر از 68% کلسیم در فیلترای گلومرولی،بازجذب می‌شود. بازجذب کلیوی به طور اولیه توسط هورمون‌های پاراتیروئیدی (PTH) تنظیم می‏گردد. کولون نقش مهمی در جذب کلسیم بعد از برش روده باریک ایفا می‏کند.

تقریبا 40%از کلسیم موجود در پلاسما به پروتئین‏ها و به طور عمده به آلبومین باند می‌شود. حدود 50% از کلسیم پلاسما، کلسیم یونی قابل انتشار است. حدود10% کلسیم نیز در کمپلکس با آنیون‏هایی از قبیل فسفات و سیترات کلسیم بوده و قابل انتشار است.

ادامه بستن متن
موارد مصرف: کلسیم برای مدت طولانی به علت نقش در پیشگیری و درمان پوکی استخوان و به طور کلی حفظ سلامت استخوانی ... کلسیم برای مدت طولانی به علت نقش در پیشگیری و درمان پوکی استخوان و به طور کلی حفظ سلامت استخوانی کاربرد دارد. مطالعات اخیر زیاد نتایج قابل بحثی را ارائه کرده‌اند. طبق این نتایج، اندیکاسیون این عنصر در کاهش خطر پوکی استخوان در افراد مسن تائید می‌شود.

اما یافته ‏های اولیه مبنی بر که کاهش بارز ریسک سرطان کولورکتال با بررسی‌های جدید به طور قطعی حمایت نمی‌شود البته شواهد زیادی به نفع نقش مثبت آن نسبت به نقش خنثی آن در این فعالیت به دست آمده است. یافته‌های جدید از نقش این ماده در کنترل فشار خون حمایت می‏کند. همچنین شواهدی مبنی بر کاهش ریسک پره اکلامپسی و کاهش مرگ و میر طی بارداری نیز به دست آمده است.

از طرف دیگر نتایج یک مطالعه، بروز بالاتری از انفارکتوس قلبی را در بین زنان یائسه سالمی که مکمل‏های کلسیمی (در مقایسه با گروه کنترل دارونما) دریافت می‌کردند، گزارش کرد. شواهد ضعیف و مبهمی در مورد اثر هیپولیپدمیک کلسیم و همچنین ارتباط بین دریافت بالاتر کلسیم و بروز پایین تر سکته قلبی در بین زنان وجود دارد. یک مطالعه اولیه پیشنهاد کرد که ممکن است کلسیم به کاهش ریسک چاقی کمک نماید.

ادامه بستن متن
موارد منع مصرف : مکمل‏های کلسیم در افراد دچار‏هایپرکلسمی منع مصرف دارد. شرایطی که باعث ‏هایپرکلسمی می‌شود شامل ... مکمل‏های کلسیم در افراد دچار‏هایپرکلسمی منع مصرف دارد. شرایطی که باعث ‏هایپرکلسمی می‌شود شامل سارکوئیدوز،‏ هایپر‏پاراتیروئیدی،‏ هایپر‏ویتامینوز D و سرطان می‌باشد.

مکمل کلسیم در افراد دارای حساسیت به هر جز مکمل‌های حاوی کلسیم منع مصرف دارد.

ادامه بستن متن
موارد احتیاط: مصرف مکمل کلسیم بدون غذا، ممکن است خطر ایجاد سنگ‏های کلیوی را در زنان و احتمالا در مردان افزایش ... مصرف مکمل کلسیم بدون غذا، ممکن است خطر ایجاد سنگ‏های کلیوی را در زنان و احتمالا در مردان افزایش دهد. دریافت مکمل کلسیم بدون غذا، شانس اثرات مفیدی را که ممکن است کلسیم در اتصال با اگزالات در روده داشته باشد را محدود می‌نماید. بنابراین، بهتر است که مکمل کلسیم همراه غذا مصرف شود.

افراد دچار آکلروهیدری باید مکمل‌های کربنات کلسیم را با غذا دریافت کنند.

مصرف مکمل کلسیم برای افراد مستعد به ایجاد سنگهای کلیوی حاوی کلسیم توصیه نمی‌شود.

ادامه بستن متن
عوارض جانبی: مکمل‏های کلسیم عمدتاً به خوبی تحمل می‌شوند.استفاده از کربنات کلسیم ممکن است سبب واکنش‏های جانبی ... مکمل‏های کلسیم عمدتاً به خوبی تحمل می‌شوند.استفاده از کربنات کلسیم ممکن است سبب واکنش‏های جانبی گوارشی از قبیل یبوست، نفخ و گاز شکم شود.

استفاده طولانی دوز‏های بالای کربنات کلسیم – بیشتر از 12 گرم روزانه (حدود 5 گرم کلسیم المنتال) - ممکن است منجر به سندرم شیر-قلیا، نفروکلسینوز وناکفایتی کلیوی شود.

ادامه بستن متن
تداخلات: داروها

بی فسفونات‌ها شامل Alendronate، Etidronate، Risedronate): دریافت همزمان یک بی فسفونات ...
داروها

بی فسفونات‌ها شامل Alendronate، Etidronate، Risedronate): دریافت همزمان یک بی فسفونات به همراه کلسیم ممکن است جذب بی فسفونات را کاهش دهد.

بلوک کننده‌های H2 شامل Cimetidine، Famotidine، Mizatidine، Ranitidine: استفادهای همزمان از بلوکرH2 و کربنات کلسیم یا فسفات کلسیم می‏تواند سبب کاهش جذب این نمک‏های کلسیمی‏ شود.

Levothyroxine: دریافت همزمان لووتیروکسین و کربنات کلسیم، جذب لووتیروکسین را کاهش داده و سطح تیروتیروپین سرم را افزایش می‏دهد. لووتیروکسین ممکن است در محیط اسیدی جذب کربنات کلسیم شده و جذب آن را کاهش دهد. شاهد دیگری مبنی بر کاهش جذب لووتیروکسین در صورت استفاده همزمان با اشکال دیگر کلسیم وجود ندارد.

مهار کننده‏های پمپ پروتون شامل Lansoprazole، Omeprazole، Rabprazole sodium: استفاده همزمان از مهار کننده‏های پمپ پروتون و کربنات کلسیم یا فسفات کلسیم می‏تواند سبب کاهش جذب این نمک‏های کلسیمی‏ شود.

کینولون‏ها شامل Ciprofloxacin، Gatifloxacin، Levofloxacin، Lomefloxacin، Moxifloxacin، Norfloxacin، Ofloxacin،Sparfloxacin، Trovafloxacin: استفاده همزمان یک کینولون و کلسیم ممکن است جذب کینولون را کاهش دهد.

تتراسا یکلین‏ها شامل Doxycyclin، Minocyclin، Tetracyclin: دریافت همزمان یک تتراسایکلین و کلسیم ممکن است جذب تتراسایکلین را کاهش دهد. تتراسایکلین‏ها ممکن است کمپلکس‏های غیر قابل جذب با کلسیم ایجاد نمایند.

آنالوگ‏های ویتامین D شامل Calcitriol، Alphacalcidol: استفاده همزمان این آنالوگ‏ها و کلسیم می‏تواند سبب افزایش جذب کلسیم شود.
مکمل‌های غذایی

اینوزیتول: استفاده همزمان از هگزافسفات اینوزیتول (اسید فیتیک) و کلسیم ممکن است جذب کلسیم را کاهش دهد.

مواد معدنی (آهن، فلوراید، منیزیوم، فسفر): استفاده همزمان از آهن و کلسیم، ممکن است جذب آهن را مهار نماید. به طور مشابه استفاده همزمان فلوراید، منیزیوم، فسفات یا روی با کلسیم ممکن است جذب این مواد معدنی را کاهش دهد.

الیگوساکاریدهای غیر قابل جذب شامل فروکتو الیگو ساکارید‏ها و اینولین: استفاده همزمان از این الیگوساکارید‏ها و کلسیم ممکن است جذب کلسیم را در کولون افزایش دهد.

آلژینات سدیم: دریافت همزمان آلژینات سدیم و کلسیم ممکن است جذب کلسیم را کاهش دهد.

ویتامین D: استفاده همزمان ویتامین D و کلسیم ممکن است جذب کلسیم را افزایش دهد.

کلسیم ممکن است به طور ضعیف از غذاهای غنی از اسید اگزالیک (اسفناج، سیب زمینی‏ شیرین، وانواع لوبیا) یا اسید فیتیک (نان تخمیر نشده، لوبیای خام، دانه‌ها، آجیل و فراورده‌های سویا) جذب شود.

دریافت همزمان مکمل کلسیم با غذاهای غنی از اگزالیک اسید یا اسیدفیتیک ممکن است جذب کلسیم را کاهش دهد. فیتات به همراه فیبر غذایی مهم‌ترین عامل کاهش جذب کلسیم می‌باشد.

ادامه بستن متن
نحوه و میزان مصرف: چندین نمک کلسیمی مختلف به صورت مکمل شامل کربنات کلسیم، سیترات کلسیم، فسفات کلسیم،لاکتات کلسیم و ... چندین نمک کلسیمی مختلف به صورت مکمل شامل کربنات کلسیم، سیترات کلسیم، فسفات کلسیم،لاکتات کلسیم و گلوکونات کلسیم وجود دارد. میزان کلسیم المنتال در کربنات کلسیم و فسفات کلسیم تقریبا 40%، در سیترات کلسیم تقریبا21%، لاکتات کلسیم تقریبا 13% و در گلوکونات کلسیم، تقریبا 9 % می‌باشد. بعضی از فراورده‏های کلسیم حاوی ویتامین D نیز می‌باشد.

دریافت توصیه شده کلسیم برای زنان و مردان 19 تا 50 ساله،روزانه 1000 میلی‌گرم و برای مردان و زنان 51 تا 70 سال و بالاتر از 70 سال، 1200میلی گرم روزانه است. دریافت مناسب ویتامین D در زنان و مردان 19 تا 50 سال IU200 یا 5 میکرو گرم روزانه و برای مردان و زنان 51 تا 70 سال IU 400 یا 10 میکرو گرم روزانه می‌باشد. دریافت مناسب ویتامین D برای مردان و زنان بالاتر از 70 سال IU 600 یا 15 پیکوگرم روزانه است.

بیشترین کارایی جذب کلسیم در دوز‏های500 میلی‌گرم یا کمتر و استفاده همراه با غذا می‌باشد. برخی محصولات غذایی شامل آب پرتقال‌های غنی شده با کلسیم در دسترس هستند. از نمک سیترات کلسیم برای غنی سازی غذاها استفاده می‌شود. بعضی از پزشکان دریافت روزانه 1000 میلی‌گرم از مکمل کلسیم را برای زنان یائسه تحت درمان جایگزین استروژن (HRT) و 1500 میلی‌گرم روزانه را برای زنان یائسه بدون دریافت HRT توصیه می‌کنند. میانگین دریافت 1200 میلی‌گرم روزانه به نظر می‌رسد برای هر دو گروه مناسب باشد.

شورای غذا و تغذیه انجمن پزشکی آکادمی ملی علوم دریافت مناسب (AI) کلسیم را به صورت زیر توصیه کرده است:


ادامه بستن متن
منابع غذایی: فراورده‏های لبنی دارای بیشترین چگالی کلسیم می‌باشد. سایر غذاهای غنی از کلسیم شامل سبزیجات خانواده ... فراورده‏های لبنی دارای بیشترین چگالی کلسیم می‌باشد. سایر غذاهای غنی از کلسیم شامل سبزیجات خانواده کلم، بروکلی و کلم برگ، خردل و همچنین توفو و ساردین به همراه استخوان، می‌باشد. ادامه بستن متن
لیست محصولات موجود در ایران
پریناتال فرمولا نچرال ورد

کشور تولید کننده

آمریکا

نام شرکت عرضه کننده

لیوار

تعداد در هر بسته

30 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

آهن,بتا کارتن,روی,کلسیم ,ویتامین ث,ویتامین دی.ویتامین های گروه ب

شکل دارویی

قرص

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
کلسیم+دی شاری

نام برند

شاری
SHARI

کشور تولید کننده

ایران/تولید داخل

نام شرکت عرضه کننده

مکمل شاری

تعداد در هر بسته

30 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

کلسیم ,ویتامین دی.-

شکل دارویی

قرص

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
اولترا کلاژن میسن

نام برند

میسن
mason

کشور تولید کننده

آمریکا

نام شرکت عرضه کننده

داروگستر یاسین

تعداد در هر بسته

100 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

روی,سلنیوم ,کلاژن هیدرولیز شده,کلسیم ,منگنز,ویتامین E,ویتامین ث.-

شکل دارویی

کپسول

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
استئوپلاس یوروویتال

کشور تولید کننده

آلمان

نام شرکت عرضه کننده

حکیمان طب کار

تعداد در هر بسته

45 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

کلسیم ,کندروتین سولفات ,گلوکزامین.

شکل دارویی

قرص

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
کلسیم+دی پریفرد نوتریشین

کشور تولید کننده

کانادا

نام شرکت عرضه کننده

سمرطب درمان

تعداد در هر بسته

60 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

کلسیم ,ویتامین دی.

شکل دارویی

کپسول نرم ژلاتینی

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر