بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

لاکتولوز

لاکتولوز

.

لاکتولوز یک دی ساکارید نیمه صناعی است که از قندهای D-لاکتوز و D-فروکتوز تشکیل شده است. این ماده در حالت طبیعی وجود ندارد. این قندها توسط پیوند بتا گلیکوزیدی به هم متصل می‌شوند و آن را در برابر هیدرولیز توسط آنزیم‌های هضم کننده‌ی انسانی مقاوم می‌کنند.

هیچ آنزیم دی ساکاریدازی در غشای میکروویلی‌های انتروسیت‌های روده‌ی باریک وجود ندارد که بتواند لاکتولوز را هیدرولیز کند؛ از این رو دی ساکارید از روده‌ی باریک جذب نی شود. ولی لاکتولوز توسط تعداد محدودی از باکتری‌های کولون تخمیر می‌شود. این حالت می‌تواند منجر به تغییراتی در اکو سیستم کولون به نفع برخی از باکتری‌ها مانند لاکتوبا سیل‌ها و بیفیدوباکترها شود که می‌تواند برای سلامتی سودمند باشد.

برای مشاهده متن مرجع و رفرنس در کتاب PDR for Nutritional Supplements اینجا کلیک کنید.

نام علمی: لاکتولوز
نام علمی(لاتین): Lactulose
دسته بندی: قندها
توضیحات علمی: لاکتولوز در درمان یبوست و انسفالوپاتی کبدی بکار می‌رود. کارآیی و اثر بخشی لاکتولوز در این شرایط ...

لاکتولوز در درمان یبوست و انسفالوپاتی کبدی بکار می‌رود. کارآیی و اثر بخشی لاکتولوز در این شرایط براساس تخمیر آن در کولون توسط باکتری‌های خاص و افزایش میزان این باکتری‌ها در کولون استوار است. مواد حاصل از تخمیر اساساً اسید‌های ارگانیک مانند لاکتیک اسید واسیدهای چرب با زنجیره کوتاه هستند که با ایجاد خاصیت اسموتیک منطقه‌ای در کولون منجر به افزایش حجم مدفوع و تحریک حرکات پریستالتیسم می‌شوند.

هر چه دوز مورد استفاده برای درمان انسفالوپاتی کبدی بالاتر باشد، PH کولون پایین تر بوده و آمونیاک در فرم یون‌های آمونیوم توسط باکتری‌ها برای تولید آمینواسید و پروتئین بکار می‌رود. در این حالت میزان آمونیاک سرم کاهش یافته و عملکرد مغزی بهتر می‌شود.
تحریک رشد باکتری‌های مانند بیفیدوباکترها مزایای دیگری نیز برای سلامتی دارد مثلاً از بروز سرطان کولون جلوگیری می‌کند. لاکتولوز بعنوان یک فاکتور بیفیدوژنیک مطرح می‌شود. موادی مانند لاکتولوز که رشد باکتری‌های مفید رادرکولون افزایش می‌دهند پره بیوتیک (Prebiotics) نامیده می‌شوند.

پره بیوتیک‌ها بطور معمول الیگوساکاریدهای غیر قابل هضم هستند. علاوه براستفاده از آن در درمان انسفالوپاتی کبدی و یبوست، لاکتولوز در ژاپن به عنوان یک مکمل غذایی نیز استفاده می‌شود. لاکتولوز در ایالات متحده نیز برای این موارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.
لاکتولوز یک ماده‌ی جامد می‌باشد که بسیار محلول در آب است و مزه‌ی شیرین دارد. لاکتولوز از لاکتوز شیرین تر است ولی شیرینی آن از فروکتوز کمتر می‌باشد. لاکتولوز همچنین بصورت –O-4بتا–D-گالاکتو پیرانوزیل-D-فروکتوفورانوز شناخته می‌شود. فرمول مولکولی  C12H22O11است و وزن مولکولی آن 30/342 دالتون می‌باشد.

ادامه بستن متن
عملکرد: از لحاظ درمانی، لاکتولوز مسهل بوده و خاصیت سم زدایی آمونیاک دارد.
مکمل‌های لاکتولوز تا حدودی ...
از لحاظ درمانی، لاکتولوز مسهل بوده و خاصیت سم زدایی آمونیاک دارد.
مکمل‌های لاکتولوز تا حدودی اثرات ضد توموری، ضد میکروبی، کاهنده‌ی چربی خون و کاهنده‌ی قند خون دارند. این ماده همچنین می‌تواند جذب و بالانس مواد معدنی را در بدن بهبود بخشد و اثرات ضد پوکی استخوان داشته باشد.

ادامه بستن متن
مکانیسم عمل: فعالیت احتمالی ضد توموری لاکتولوز می‌تواند تا حدودی به دلیل فعالیت احتمالی ضد توموری بوتیرات باشد. ...

فعالیت احتمالی ضد توموری لاکتولوز می‌تواند تا حدودی به دلیل فعالیت احتمالی ضد توموری بوتیرات باشد. بوتیرات همراه با سایر اسیدهای چرب با زنجیره‌ی کوتاه از تخمیر لاکتولوز در کولون توسط باکتری‌ها ایجاد می‌شود. برخی مطالعات بیان می‌کنند بوتیرات می‌تواند رشد سلولی را مهار کرده، تمایز سلولی راتحریک کند و آپوپتوز را افزایش دهد، که این سه فعالیت برای داشتن فعالیت احتمالی ضد توموری مهم می‌باشد.

لاکتولوز همچنین می‌تواند به افزایش غلظت کلسیم و منیزیوم در کولون کمک کند. غلظت‌های بالای این کاتیون‌ها در کولون می‌تواند به کنترل سرعت تکثیر و جایگزینی سلولی کمک کند. غلظت‌های بالای کلسیم در کولون همچنین می‌تواند منجر به تولید صفرای نامحلول یا نمک‌های اسید‌های چرب شود. این مسئله می‌تواند باعث کاهش اثرات مخرب صفرا یا اسیدهای چرب روی کولونوسیت‌ها شود.
لاکتولوز می‌تواند رشد جمعیت باکتری‌های مفید مانند بیفیدوباکترها را در کولون زیاد کند. بیفیدوباکترها رشد باکتریهای پاتوژنیک مانند کلستریدیوم پرفرنجنسClostridium perfringens و اشیرشیاکلی Escherichia coli مولد اسهال را مهار می‌کنند.
لاکتولوز می‌تواند تا حدودی به کاهش میزان تری گلیسیریدهای سرم کمک کند. مکانیسم ایجاد این اثر ناآشکار است. کاهش تولید مکرر تری گلیسیریدها در هپاتوسیت‌ها یکی از فرضیه‌های احتمالی می‌باشد. لاکتولوز همچنین می‌تواند سطح کلی کلسترول و LDL-کلسترول را تا حدودی کاهش دهد. مکانیسم ایجاد این اثر نیز نامعلوم است.
پروپیونات، یکی از محصولات تخمیر لاکتولوز در کولون، می‌تواند HMG-CoA ردوکتاز را که مرحله‌ی محدود کننده‌ی تولید کلسترول است، مهار کند.
به چندین طریق می‌توان تأثیرات احتمالی لاکتولوز روی گلوکز خون را توضیح داد. لاکتولوز می‌تواند تخلیه‌ی معده را به تأخیر انداخته و/ یا مدت عبور مواد غذایی از روده‌ی باریک راکوتاه کند. این حالت توسط اسیدهای چرب با زنجیره‌ی کوتاه تولید شده از لاکتولوز در کولون اتفاق می‌افتد. اسید‌های چرب با زنجیره‌ی کوتاه در پدیده‌ای که به آن "ترمز ایلئو کولونیک" گفته می‌شود شرکت می‌کنند. این پدیده اشاره دارد به مهار تخلیه‌ی معده توسط مواد غذایی که به محل اتصال ایلئوکولون رسیده‌اند.

اسیدهای چرب با زنجیره‌ی کوتاه می‌توانند انقباضات ایلئوم را تحریک کرده و تخلیه‌ی ایلئوم را تسریع کنند. بعلاوه، پروپیونات می‌تواند گلوکونئوژنز را از طریق تبدیل شدن به متیل مالونیل–کوآ و سوکسینیل–کوآ مهار کند. این متابولیت‌ها می‌توانند پیروات کربوکسیلاز را مهار کنند. پروپیونات می‌تواند سطح پلاسمایی اسیدهای چرب آزاد را کاهش دهد. سطوح بالای اسیدهای چرب آزاد مصرف گلوکز را کاهش داده و مقاومت به انسولین را تحریک می‌کند. در نهایت، پروپیونات می‌تواند گلیکولیز را از طریق تخلیه‌ی سیترات از هپاتوسیت‌ها افزایش دهد. سیترات یک مهار کننده‌ی آلوستریک فسفوفروکتوکیناز می‌باشد.
لاکتولوز می‌تواند در روده‌ی باریک به مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیوم متصل شود/ جدا شود. اسیدهای چرب با زنجیره‌ی کوتاه تشکیل شده از تخمیر باکتریایی لاکتولوز می‌توانند جذب روده‌ای کلسیم واحتمالاً یونهای منیزیوم را افزایش دهند. این مسئله می‌تواند در پیشگیری از پوکی استخوان و استئوپنی سودمند باشد.

ادامه بستن متن
فارماکوکینتینک: به دنبال خوردن، لاکتولوز به مقدار بسیار کم در معده یا روده‌ی باریک هضم و جذب شده و به کولون می‌رسد. ...

به دنبال خوردن، لاکتولوز به مقدار بسیار کم در معده یا روده‌ی باریک هضم و جذب شده و به کولون می‌رسد. لاکتولوز در کولون توسط بیفیدوباکترها، لاکتوباسیل‌ها و چندین باکتری دیگر تخمیر شده واسیدهای چرب با زنجیره‌ی کوتاه استات، پروپیونات و بوتیرات؛ گازهای هیدروژن، سولفید هیدروژن، دی اکسید کربن و متان؛ و لاکتات، پیروات، سوکسینات و فرمات تولید می‌شود. استات، پروپیونات و بوتیرات متابولیزه نشده در کولونوسیت‌ها از کولون جذب شده و توسط سیستم پورت به کبد منتقل می‌شوند.

این اسیدهای چرب با زنجیره‌ی کوتاه به مقدار وسیع در هپاتوسیت‌ها متابولیزه می‌شوند. استات، پروپیونات و بوتیرات متابولیزه نشده در هپاتوسیت‌ها از طریق جریان خون به بافتهای مختلف بدن منتقل می‌شوند و در آنجا تحت متابولیسم بیشتر قرار می‌گیرند. بوتیرات یک سوخت مهم برای کولونوسیت‌ها می‌باشد. لاکتولوز بطور کامل در کولون متابولیز می‌شود و هیچ لاکتولوزی به داخل مدفوع دفع نمی‌شود.
افرادیکه ایلئوستومی شده‌اند ممکن است اجتماعی از میکروب‌ها در ایلئوم آنها کلونیزه شده باشد. در این موارد، لاکتولوز می‌تواند با مکانیسم مشابه تخمیر در کولون، توسط برخی از این باکتری‌های موجود در ایلئوم تخمیر شود.

ادامه بستن متن
موارد مصرف: لاکتولوز برای درمان یبوست وانسفالوپاتی کبدی بکار می‌رود. مطالعات اولیه بیان می‌کنند که این ماده ... لاکتولوز برای درمان یبوست وانسفالوپاتی کبدی بکار می‌رود. مطالعات اولیه بیان می‌کنند که این ماده می‌تواند از بدن در برابر برخی از پاتوژن‌های روده‌ای محافظت کند که می‌تواند در درمان برخی بیماری‌های التهابی روده کمک کننده بوده و در پیشگیری از سرطان‌های کولورکتال مفید باشد. علاوه بر این مطالعات مقدماتی بیان می‌کنند که استفاده از این ماده می‌تواند در پوکی استخوان، دیابت قندی و نارسایی کلیه سودمند باشد.

ادامه بستن متن
موارد منع مصرف : برخی محصولات لاکتولوز حاوی گالاکتوز می‌باشد. از این رو لاکتولوز در افرادیکه باید رژیم کم گالاکتوز ... برخی محصولات لاکتولوز حاوی گالاکتوز می‌باشد. از این رو لاکتولوز در افرادیکه باید رژیم کم گالاکتوز داشته باشند منع مصرف دارد. لاکتولوز همچنین در افرادیکه به هر یک از اجزای تشکیل دهنده‌ی محصولات حاوی لاکتولوز حساسیت دارند منع مصرف دارد.

ادامه بستن متن
موارد احتیاط: در ایالات متحده، لاکتولوز فقط با نسخه‌ی پزشک داده می‌شود. استفاده از آن نیازمند نظارت پزشکی است. ... در ایالات متحده، لاکتولوز فقط با نسخه‌ی پزشک داده می‌شود. استفاده از آن نیازمند نظارت پزشکی است. مصرف این ماده بعنوان مکمل غذایی، بصورت تجربی می‌باشد.
افرادیکه با مصرف فیبرهای غذایی دچار علایم گوارشی (خروج گاز از روده، نفخ، اسهال) می‌شوند، باید در استفاده از لاکتولوز احتیاط کنند.
افرادیکه عدم تحمل نسبت به لاکتوز دارند باید در استفاده از لاکتولوز احتیاط کنند.
یکی از متابولیت‌های لاکتولوز گاز هیدروژن می‌باشد. بصورت فرضیه بیان شده است که، این مسئله می‌تواند در افرادیکه لاکتولوز مصرف می‌کنند و باید تحت الکتروکوتر حین پروکتوسکوپی یا کولونوسکوپی قرار گیرند یک خطر بالقوه می‌باشد. تجمع مقادیر زیاد هیدروژن در حضور یک جرقه‌ی الکتریکی میتواند منجر به بروز انفجار شود. از این رو افرادیکه تحت این درمانها قرار میگیرند باید حداقل یک هفته قبل ازانجام، مصرف لاکتولوز را قطع کنند.
زنان باردار و مادران شیرده باید از مصرف لاکتولوز اجتناب کنند.

ادامه بستن متن
عوارض جانبی: دوزهای مسهل این ماده به طور معمول 20 تا 40 گرم در روز می‌باشد. دوزهای تا 10 گرم در روز معمولاً ...

دوزهای مسهل این ماده به طور معمول 20 تا 40 گرم در روز می‌باشد. دوزهای تا 10 گرم در روز معمولاً بخوبی تحمل می‌شوند. برخی افراد نسبت به بروز عواض جانبی گوارشی احتمالی لاکتولوز حساس ترند. عوارض جانبی ناشی از مصرف این ماده بیشتر گوارشی بوده و شامل خروج گاز از روده و کرامپ‌های شکمی می‌باشد.

دوزهای بیشتر از 13 گرم در روز می‌توانند منجر به بروز اسهال شوند. همچنین تهوع و استفراغ نیز در دوزهای بالاتر این ماده گزارش شده است. برخی بیان می‌کنند که طعم لاکتولوز راضی کننده نمی‌باشد.

ادامه بستن متن
تداخلات: داروها
مصرف همزمان داروهای ضداسیدی غیر قابل جذب با لاکتولوز می‌تواند باعث مهار اثر لاکتولوز در ...

داروها
مصرف همزمان داروهای ضداسیدی غیر قابل جذب با لاکتولوز می‌تواند باعث مهار اثر لاکتولوز در کاهش PH کولون شود که روی فعالیت مسهلی این ماده و فعالیت آن در درمان انسفالوپاتی کبدی اثر منفی دارد.
مکمل‌های غذایی
مصرف همزمان پروبیوتیک‌هایی مانند بیفیدوباکتریوم لانگوم Bifidobacterium longum و لاکتولوز می‌تواند اثرات سودمند لاکتولوز بر سلامتی را افزایش دهد.
در صورت مصرف همزمان، لاکتولوز می‌تواند جذب روده‌ای مکمل‌های کلسیم و منیزیوم را افزایش دهد.

غذاها
لاکتولوز می‌تواند جذب روده‌ای کلسیم و منیزیوم را از غذاها افزایش دهد.

ادامه بستن متن
نحوه و میزان مصرف: در ژاپن، لاکتولوز در برخی غذاها و مکمل‌های غذایی موجود است. استفاده از آن در ایالات متحده بعنوان ...

در ژاپن، لاکتولوز در برخی غذاها و مکمل‌های غذایی موجود است. استفاده از آن در ایالات متحده بعنوان مکمل همچنان بصورت تجربی صورت می‌گیرد. دوزهای مورد استفاده از این ماده بعنوان مکمل در ژاپن 2 تا 5 گرم در روز می‌باشد.

دوزهای بیشتر از 10 گرم در روز می‌توانند عوارض گوارشی (خروج گاز از روده، کرامپ‌های شکمی، اسهال) ایجاد کنند. دوزهای 10 تا 20 گرم در روز و حداکثر تا 40 گرم در روز برای درمان یبوست استفاده می‌شوند. دوزهای 60 تا 120 گرم در روز برای درمان انسفالوپاتی کبدی بکار می‌روند. لاکتولوز دارویی بصورت محلول و پودرهای کریستالین موجود است. جهت استفاده‌های درمانی، لاکتولوز در ایالات متحده فقط با نسخه‌ی پزشک داده می‌شود.

ادامه بستن متن
captcha

سوال خود را مطرح کنید. لطفا پیش از طرح سوال، پرسش و پاسخ های قبلی را ملاحظه فرمایید. ممکن است پرسش شما، قبلا پاسخ داده شده باشد

captcha code
اطلاعات علمی تکمیلی
نام علمی: لاکتولوز
نام علمی(لاتین): Lactulose
دسته بندی: قندها
توضیحات علمی: لاکتولوز در درمان یبوست و انسفالوپاتی کبدی بکار می‌رود. کارآیی و اثر بخشی لاکتولوز در این شرایط ...

لاکتولوز در درمان یبوست و انسفالوپاتی کبدی بکار می‌رود. کارآیی و اثر بخشی لاکتولوز در این شرایط براساس تخمیر آن در کولون توسط باکتری‌های خاص و افزایش میزان این باکتری‌ها در کولون استوار است. مواد حاصل از تخمیر اساساً اسید‌های ارگانیک مانند لاکتیک اسید واسیدهای چرب با زنجیره کوتاه هستند که با ایجاد خاصیت اسموتیک منطقه‌ای در کولون منجر به افزایش حجم مدفوع و تحریک حرکات پریستالتیسم می‌شوند.

هر چه دوز مورد استفاده برای درمان انسفالوپاتی کبدی بالاتر باشد، PH کولون پایین تر بوده و آمونیاک در فرم یون‌های آمونیوم توسط باکتری‌ها برای تولید آمینواسید و پروتئین بکار می‌رود. در این حالت میزان آمونیاک سرم کاهش یافته و عملکرد مغزی بهتر می‌شود.
تحریک رشد باکتری‌های مانند بیفیدوباکترها مزایای دیگری نیز برای سلامتی دارد مثلاً از بروز سرطان کولون جلوگیری می‌کند. لاکتولوز بعنوان یک فاکتور بیفیدوژنیک مطرح می‌شود. موادی مانند لاکتولوز که رشد باکتری‌های مفید رادرکولون افزایش می‌دهند پره بیوتیک (Prebiotics) نامیده می‌شوند.

پره بیوتیک‌ها بطور معمول الیگوساکاریدهای غیر قابل هضم هستند. علاوه براستفاده از آن در درمان انسفالوپاتی کبدی و یبوست، لاکتولوز در ژاپن به عنوان یک مکمل غذایی نیز استفاده می‌شود. لاکتولوز در ایالات متحده نیز برای این موارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.
لاکتولوز یک ماده‌ی جامد می‌باشد که بسیار محلول در آب است و مزه‌ی شیرین دارد. لاکتولوز از لاکتوز شیرین تر است ولی شیرینی آن از فروکتوز کمتر می‌باشد. لاکتولوز همچنین بصورت –O-4بتا–D-گالاکتو پیرانوزیل-D-فروکتوفورانوز شناخته می‌شود. فرمول مولکولی  C12H22O11است و وزن مولکولی آن 30/342 دالتون می‌باشد.

ادامه بستن متن
عملکرد: از لحاظ درمانی، لاکتولوز مسهل بوده و خاصیت سم زدایی آمونیاک دارد.
مکمل‌های لاکتولوز تا حدودی ...
از لحاظ درمانی، لاکتولوز مسهل بوده و خاصیت سم زدایی آمونیاک دارد.
مکمل‌های لاکتولوز تا حدودی اثرات ضد توموری، ضد میکروبی، کاهنده‌ی چربی خون و کاهنده‌ی قند خون دارند. این ماده همچنین می‌تواند جذب و بالانس مواد معدنی را در بدن بهبود بخشد و اثرات ضد پوکی استخوان داشته باشد.

ادامه بستن متن
مکانیسم عمل: فعالیت احتمالی ضد توموری لاکتولوز می‌تواند تا حدودی به دلیل فعالیت احتمالی ضد توموری بوتیرات باشد. ...

فعالیت احتمالی ضد توموری لاکتولوز می‌تواند تا حدودی به دلیل فعالیت احتمالی ضد توموری بوتیرات باشد. بوتیرات همراه با سایر اسیدهای چرب با زنجیره‌ی کوتاه از تخمیر لاکتولوز در کولون توسط باکتری‌ها ایجاد می‌شود. برخی مطالعات بیان می‌کنند بوتیرات می‌تواند رشد سلولی را مهار کرده، تمایز سلولی راتحریک کند و آپوپتوز را افزایش دهد، که این سه فعالیت برای داشتن فعالیت احتمالی ضد توموری مهم می‌باشد.

لاکتولوز همچنین می‌تواند به افزایش غلظت کلسیم و منیزیوم در کولون کمک کند. غلظت‌های بالای این کاتیون‌ها در کولون می‌تواند به کنترل سرعت تکثیر و جایگزینی سلولی کمک کند. غلظت‌های بالای کلسیم در کولون همچنین می‌تواند منجر به تولید صفرای نامحلول یا نمک‌های اسید‌های چرب شود. این مسئله می‌تواند باعث کاهش اثرات مخرب صفرا یا اسیدهای چرب روی کولونوسیت‌ها شود.
لاکتولوز می‌تواند رشد جمعیت باکتری‌های مفید مانند بیفیدوباکترها را در کولون زیاد کند. بیفیدوباکترها رشد باکتریهای پاتوژنیک مانند کلستریدیوم پرفرنجنسClostridium perfringens و اشیرشیاکلی Escherichia coli مولد اسهال را مهار می‌کنند.
لاکتولوز می‌تواند تا حدودی به کاهش میزان تری گلیسیریدهای سرم کمک کند. مکانیسم ایجاد این اثر ناآشکار است. کاهش تولید مکرر تری گلیسیریدها در هپاتوسیت‌ها یکی از فرضیه‌های احتمالی می‌باشد. لاکتولوز همچنین می‌تواند سطح کلی کلسترول و LDL-کلسترول را تا حدودی کاهش دهد. مکانیسم ایجاد این اثر نیز نامعلوم است.
پروپیونات، یکی از محصولات تخمیر لاکتولوز در کولون، می‌تواند HMG-CoA ردوکتاز را که مرحله‌ی محدود کننده‌ی تولید کلسترول است، مهار کند.
به چندین طریق می‌توان تأثیرات احتمالی لاکتولوز روی گلوکز خون را توضیح داد. لاکتولوز می‌تواند تخلیه‌ی معده را به تأخیر انداخته و/ یا مدت عبور مواد غذایی از روده‌ی باریک راکوتاه کند. این حالت توسط اسیدهای چرب با زنجیره‌ی کوتاه تولید شده از لاکتولوز در کولون اتفاق می‌افتد. اسید‌های چرب با زنجیره‌ی کوتاه در پدیده‌ای که به آن "ترمز ایلئو کولونیک" گفته می‌شود شرکت می‌کنند. این پدیده اشاره دارد به مهار تخلیه‌ی معده توسط مواد غذایی که به محل اتصال ایلئوکولون رسیده‌اند.

اسیدهای چرب با زنجیره‌ی کوتاه می‌توانند انقباضات ایلئوم را تحریک کرده و تخلیه‌ی ایلئوم را تسریع کنند. بعلاوه، پروپیونات می‌تواند گلوکونئوژنز را از طریق تبدیل شدن به متیل مالونیل–کوآ و سوکسینیل–کوآ مهار کند. این متابولیت‌ها می‌توانند پیروات کربوکسیلاز را مهار کنند. پروپیونات می‌تواند سطح پلاسمایی اسیدهای چرب آزاد را کاهش دهد. سطوح بالای اسیدهای چرب آزاد مصرف گلوکز را کاهش داده و مقاومت به انسولین را تحریک می‌کند. در نهایت، پروپیونات می‌تواند گلیکولیز را از طریق تخلیه‌ی سیترات از هپاتوسیت‌ها افزایش دهد. سیترات یک مهار کننده‌ی آلوستریک فسفوفروکتوکیناز می‌باشد.
لاکتولوز می‌تواند در روده‌ی باریک به مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیوم متصل شود/ جدا شود. اسیدهای چرب با زنجیره‌ی کوتاه تشکیل شده از تخمیر باکتریایی لاکتولوز می‌توانند جذب روده‌ای کلسیم واحتمالاً یونهای منیزیوم را افزایش دهند. این مسئله می‌تواند در پیشگیری از پوکی استخوان و استئوپنی سودمند باشد.

ادامه بستن متن
فارماکوکینتینک: به دنبال خوردن، لاکتولوز به مقدار بسیار کم در معده یا روده‌ی باریک هضم و جذب شده و به کولون می‌رسد. ...

به دنبال خوردن، لاکتولوز به مقدار بسیار کم در معده یا روده‌ی باریک هضم و جذب شده و به کولون می‌رسد. لاکتولوز در کولون توسط بیفیدوباکترها، لاکتوباسیل‌ها و چندین باکتری دیگر تخمیر شده واسیدهای چرب با زنجیره‌ی کوتاه استات، پروپیونات و بوتیرات؛ گازهای هیدروژن، سولفید هیدروژن، دی اکسید کربن و متان؛ و لاکتات، پیروات، سوکسینات و فرمات تولید می‌شود. استات، پروپیونات و بوتیرات متابولیزه نشده در کولونوسیت‌ها از کولون جذب شده و توسط سیستم پورت به کبد منتقل می‌شوند.

این اسیدهای چرب با زنجیره‌ی کوتاه به مقدار وسیع در هپاتوسیت‌ها متابولیزه می‌شوند. استات، پروپیونات و بوتیرات متابولیزه نشده در هپاتوسیت‌ها از طریق جریان خون به بافتهای مختلف بدن منتقل می‌شوند و در آنجا تحت متابولیسم بیشتر قرار می‌گیرند. بوتیرات یک سوخت مهم برای کولونوسیت‌ها می‌باشد. لاکتولوز بطور کامل در کولون متابولیز می‌شود و هیچ لاکتولوزی به داخل مدفوع دفع نمی‌شود.
افرادیکه ایلئوستومی شده‌اند ممکن است اجتماعی از میکروب‌ها در ایلئوم آنها کلونیزه شده باشد. در این موارد، لاکتولوز می‌تواند با مکانیسم مشابه تخمیر در کولون، توسط برخی از این باکتری‌های موجود در ایلئوم تخمیر شود.

ادامه بستن متن
موارد مصرف: لاکتولوز برای درمان یبوست وانسفالوپاتی کبدی بکار می‌رود. مطالعات اولیه بیان می‌کنند که این ماده ... لاکتولوز برای درمان یبوست وانسفالوپاتی کبدی بکار می‌رود. مطالعات اولیه بیان می‌کنند که این ماده می‌تواند از بدن در برابر برخی از پاتوژن‌های روده‌ای محافظت کند که می‌تواند در درمان برخی بیماری‌های التهابی روده کمک کننده بوده و در پیشگیری از سرطان‌های کولورکتال مفید باشد. علاوه بر این مطالعات مقدماتی بیان می‌کنند که استفاده از این ماده می‌تواند در پوکی استخوان، دیابت قندی و نارسایی کلیه سودمند باشد.

ادامه بستن متن
موارد منع مصرف : برخی محصولات لاکتولوز حاوی گالاکتوز می‌باشد. از این رو لاکتولوز در افرادیکه باید رژیم کم گالاکتوز ... برخی محصولات لاکتولوز حاوی گالاکتوز می‌باشد. از این رو لاکتولوز در افرادیکه باید رژیم کم گالاکتوز داشته باشند منع مصرف دارد. لاکتولوز همچنین در افرادیکه به هر یک از اجزای تشکیل دهنده‌ی محصولات حاوی لاکتولوز حساسیت دارند منع مصرف دارد.

ادامه بستن متن
موارد احتیاط: در ایالات متحده، لاکتولوز فقط با نسخه‌ی پزشک داده می‌شود. استفاده از آن نیازمند نظارت پزشکی است. ... در ایالات متحده، لاکتولوز فقط با نسخه‌ی پزشک داده می‌شود. استفاده از آن نیازمند نظارت پزشکی است. مصرف این ماده بعنوان مکمل غذایی، بصورت تجربی می‌باشد.
افرادیکه با مصرف فیبرهای غذایی دچار علایم گوارشی (خروج گاز از روده، نفخ، اسهال) می‌شوند، باید در استفاده از لاکتولوز احتیاط کنند.
افرادیکه عدم تحمل نسبت به لاکتوز دارند باید در استفاده از لاکتولوز احتیاط کنند.
یکی از متابولیت‌های لاکتولوز گاز هیدروژن می‌باشد. بصورت فرضیه بیان شده است که، این مسئله می‌تواند در افرادیکه لاکتولوز مصرف می‌کنند و باید تحت الکتروکوتر حین پروکتوسکوپی یا کولونوسکوپی قرار گیرند یک خطر بالقوه می‌باشد. تجمع مقادیر زیاد هیدروژن در حضور یک جرقه‌ی الکتریکی میتواند منجر به بروز انفجار شود. از این رو افرادیکه تحت این درمانها قرار میگیرند باید حداقل یک هفته قبل ازانجام، مصرف لاکتولوز را قطع کنند.
زنان باردار و مادران شیرده باید از مصرف لاکتولوز اجتناب کنند.

ادامه بستن متن
عوارض جانبی: دوزهای مسهل این ماده به طور معمول 20 تا 40 گرم در روز می‌باشد. دوزهای تا 10 گرم در روز معمولاً ...

دوزهای مسهل این ماده به طور معمول 20 تا 40 گرم در روز می‌باشد. دوزهای تا 10 گرم در روز معمولاً بخوبی تحمل می‌شوند. برخی افراد نسبت به بروز عواض جانبی گوارشی احتمالی لاکتولوز حساس ترند. عوارض جانبی ناشی از مصرف این ماده بیشتر گوارشی بوده و شامل خروج گاز از روده و کرامپ‌های شکمی می‌باشد.

دوزهای بیشتر از 13 گرم در روز می‌توانند منجر به بروز اسهال شوند. همچنین تهوع و استفراغ نیز در دوزهای بالاتر این ماده گزارش شده است. برخی بیان می‌کنند که طعم لاکتولوز راضی کننده نمی‌باشد.

ادامه بستن متن
تداخلات: داروها
مصرف همزمان داروهای ضداسیدی غیر قابل جذب با لاکتولوز می‌تواند باعث مهار اثر لاکتولوز در ...

داروها
مصرف همزمان داروهای ضداسیدی غیر قابل جذب با لاکتولوز می‌تواند باعث مهار اثر لاکتولوز در کاهش PH کولون شود که روی فعالیت مسهلی این ماده و فعالیت آن در درمان انسفالوپاتی کبدی اثر منفی دارد.
مکمل‌های غذایی
مصرف همزمان پروبیوتیک‌هایی مانند بیفیدوباکتریوم لانگوم Bifidobacterium longum و لاکتولوز می‌تواند اثرات سودمند لاکتولوز بر سلامتی را افزایش دهد.
در صورت مصرف همزمان، لاکتولوز می‌تواند جذب روده‌ای مکمل‌های کلسیم و منیزیوم را افزایش دهد.

غذاها
لاکتولوز می‌تواند جذب روده‌ای کلسیم و منیزیوم را از غذاها افزایش دهد.

ادامه بستن متن
نحوه و میزان مصرف: در ژاپن، لاکتولوز در برخی غذاها و مکمل‌های غذایی موجود است. استفاده از آن در ایالات متحده بعنوان ...

در ژاپن، لاکتولوز در برخی غذاها و مکمل‌های غذایی موجود است. استفاده از آن در ایالات متحده بعنوان مکمل همچنان بصورت تجربی صورت می‌گیرد. دوزهای مورد استفاده از این ماده بعنوان مکمل در ژاپن 2 تا 5 گرم در روز می‌باشد.

دوزهای بیشتر از 10 گرم در روز می‌توانند عوارض گوارشی (خروج گاز از روده، کرامپ‌های شکمی، اسهال) ایجاد کنند. دوزهای 10 تا 20 گرم در روز و حداکثر تا 40 گرم در روز برای درمان یبوست استفاده می‌شوند. دوزهای 60 تا 120 گرم در روز برای درمان انسفالوپاتی کبدی بکار می‌روند. لاکتولوز دارویی بصورت محلول و پودرهای کریستالین موجود است. جهت استفاده‌های درمانی، لاکتولوز در ایالات متحده فقط با نسخه‌ی پزشک داده می‌شود.

ادامه بستن متن