بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

ویتامین ب6

ویتامین ب6

.

ویتامین B6  واژه­ای کلی است که برای گروهی از ترکیبات سه­گانه شامل پیریدوکسین (PN)، پیریدوکسال (PL) و پیریدوکسامین (PM) و مشتقات فسفریله­ی آنها، پیریدوکسین ¢5- فسفات (PNP)، پیریدوکسال ¢5- فسفات (PLP) و پیریدوکسامین ¢5- فسفات (PMP) به کار می‌رود. هر 6 گروه ویتامرها تحت عنوان B6 قرار می­گیرند. واژه­ی ویتامین B6 معمولا تنها به جای یکی از این ویتامرها یعنی پیریدوکسین استفاده می‌شود.

ویتامین B6 به طور عمده در شکل کوآنزیم پیریدوکسال ¢5- فسفات در تعداد زیادی از واکنش‌های بیوشمیایی نظیر متابولیسم اسیدهای آمینه و گلیکوژن، سنتز اسیدهای نوکلئیک، هموگلوبین، اسفنگومیلین و سایر اسفنگولیپیدها و سنتز نوروترنسمیترهای سروتونین، دوپامین، نوراپی­نفرین و گاما – آمینو بوتیریک اسید (GABA) حضور دارد.برای مشاهده متن مرجع و رفرنس در کتاب PDR for Nutritional Supplements اینجا کلیک کنید.

فروویتا سان لایف

نام برند

سان لایف
SUNLIFE

کشور تولید کننده

آلمان

نام شرکت عرضه کننده

آیلار طب آذر

تعداد در هر بسته

200 میلی لیتر

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

آهن,ال-لیزین,روی,منگنز,ویتامین آ,ویتامین ب12,ویتامین ب2 ریبوفلاوین,ویتامین ب6.کلسیم ،پتاسیم ،منگنز

شکل دارویی

شربت

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
سیترامگ ب6 سوپرابیون

کشور تولید کننده

سوئیس

نام شرکت عرضه کننده

اکسون فارمد ایرانیان

تعداد در هر بسته

60 قرص روکشدار در بلیسترهای 20 عددی

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

منیزیوم,ویتامین ب6.

شکل دارویی

قرص

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
فورمن سوپرابیون

کشور تولید کننده

سوئیس

نام شرکت عرضه کننده

اکسون فارمد ایرانیان

تعداد در هر بسته

30 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

فولات ,ویتامین آ,ویتامین E,ویتامین ب12,ویتامین ب2 ریبوفلاوین,ویتامین ب6,ویتامین ث,ویتامین دی.

شکل دارویی

قرص

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
فرو کامپلیت سوپرابیون

کشور تولید کننده

سوئیس

نام شرکت عرضه کننده

اکسون فارمد ایرانیان

تعداد در هر بسته

30 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

آهن,روی,فولات ,ویتامین ب12,ویتامین ب6,ویتامین ث.

شکل دارویی

کپسول

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر
فورس کپ زنانه ناتیریس

نام برند

ناتیریس
NATIRIS

کشور تولید کننده

اسپانیا

نام شرکت عرضه کننده

سینا گستر ارمغان

تعداد در هر بسته

60 عدد

دسته بندی از لحاظ ترکیبات اصلی

ال-سیستئین,ال-متیونین ,فولات ,ویتامین ب12,ویتامین ب2 ریبوفلاوین,ویتامین ب6.-

شکل دارویی

کپسول

قیمت

۰ ریال
اطلاعات بیشتر

نام علمی: ویتامین B6
نام علمی(لاتین): Vitamin B6
دسته بندی: ویتامین ها
توضیحات علمی:  فرم اصلی ویتامین B6 در فرآورده‌های حیوانی پیریدوکسال ¢5- فسفات و پیریدو­کسامین ¢5- فسفات ...  فرم اصلی ویتامین B6 در فرآورده‌های حیوانی پیریدوکسال ¢5- فسفات و پیریدو­کسامین ¢5- فسفات می‌باشد. در غذاهای گیاهی اشکال عمومی ویتامین B6 شامل پیریدوکسین، پیریدوکسین ¢5- فسفات و گلوکوزیدهای پیریدوکسین می‌باشد. اشکال گلیکوزیله­ی پیریدوکسین تقریبا 75-5% کل ویتامین B6 میوه­ها، سبزیجات و غلات و تقریبا صفر درصد یا مقدار بسیار کمی از محصولات حیوانی را شامل می‌شود. به نظر می‌رسد پیریدوکسین تنها شکل گلیکوزیله­ی ویتامین B6 ­باشد. عمده­ترین شکل گلیکوزیله‌ی پیریدوکسین در اکثر غذاهای گیاهی پیریدوکسین ¢5- بتا دی گلوکوزید می‌باشد. پیریدوکسین هیدروکلراید شکلی از ویتامین B6 است که استفاده از آن در غنی سازی غذاها و همچنین مکمل‌های غذایی بسیار رایج است.

علایم و نشانه­های کلاسیک کمبود ویتامین B6عبارتند از آنمی میکروسیتیک – هیپوکرومیک، وجود درجاتی از تشنج، درماتیت سبوره، گیجی و افسردگی. کمبود ویتامین B6 در نوزادان و کودکان در مراحل اولیه منجر به الکتروانسفالوگرام غیر طبیعی و تشنج می‌گردد، در حالی که در بزرگسالان کمبود این ویتامین با شیلوز (ترک و شکاف لبها)، گلوسیت (التهاب زبان)، آنمی، تحریک پذیری، گیجی و افسردگی همراه است. بیشتر این علایم اختصاصی نبوده و ممکن است به علت کمبود سایر ویتامین‌ها یا دلایل دیگر باشد. کمبود ویتامین B6 ممکن است ناشی از مصرف داروهای خاصی نظیر ایزونیازید (ایزونیکوتینیک اسید هیدرازید یا INH)، پنیسیلامین، سیکلوسرین، اتیونامید، هیدرالازین و تئوفیلین باشد. کمبود تحت بالینی ویتامین B6 به طور مکرر در افرادی با سندرم­های سوءجذب، اورمی، سرطان، نارسایی قلبی، سیروز، مصرف مزمن الکل و نیز در سالمندان و دختران نوجوان و در طول دوره بارداری اتفاق می­افتد. در سالمندان و مبتلایان به سندرم‌های سوء جذب، کمبود بالینی ویتامین ممکن است رخ دهد.

علاوه بر شرایط کمبود ویتامین B6، شرایطی نیز وجود دارد که وابسته به ویتامین B6 هستند. برخی اختلالات متابولیسمی نوزادان وجود دارد که در آنها یک آنزیم وابسته به ویتامین B6 دچار نقص در محل اتصال به کوآنزیم (پیریدوکسال ¢5- فسفات) می‌باشد و آنزیم تنها در حالتی که غلظت بافتی پیریدوکسین ¢5- فسفات (که فرم بیولوژیکی فعال ویتامین B6 می‌باشد) بیش از غلظت طبیعی باشد، فعالیت کافی خواهد داشت. این شرایط وابسته به ویتامین B6 که می­تواند به درمان با دوزهای بالای ویتامین پاسخ دهد عبارتند از: تشنج نوزادی ثانویه به کمبود گلوتامات دکربوکسیلاز (GAD)، سیستاتیونوری ثانویه به کمبود سیستاتیوناز، آتروفی جیرات همراه با ارنیتینوریا ثانویه به کمبود ارنیتین- دلتا – آمینوترانسفراز، هوموسیستینوری ثانویه به کمبود سیستاتیون بتا – سنتاز، هایپراگزالوری اولیه­ی نوع I ثانویه به کمبود پراکسیزومال آلانین – گلیوگزیلات ترانس آمیناز، آنمی سیدروبلاستیک ثانویه به کمبود دلتا- آمینو لوولینات سنتاز و اسیدوری گزانتورنیک ثانویه به کمبود کینورنیناز. تمامی این بیماری­های ژنتیکی نادر هستند.
ویتامین B6 به شکل پیریدوکسال ¢5- فسفات کوآنزیم بیش از 100 آنزیم می‌باشد. بیشترین آنزیم­ها در متابولیسم اسیدهای آمینه دخالت دارند و شامل آمینوترانسفرازها (ترانس آمینازها) و دکربوکسیلازها هستند. پیریدوکسال ¢5- فسفات گاهی کودکربوکسیلاز نامیده می‌شود. اساس شیمیایی گسترده­ی وسیع عمل ویتامین B6 در تشکیل باز شیف (Schiff’s base formation) می‌باشد. بازهای شیف محصولات واکنش آلدهید و گروه‌های آمینی هستند. در حالت استراحت آنزیم‌های ذکر شده، گروه آلدهید پیریدوکسال ¢5- فسفات با اتصالات کوالان به آمین اپسیلون باقیمانده لیزین در جایگاه فعال آنزیم متصل است. به محض اتصال سوبسترای اسید آمینه، لیزین با گروه آلفا – آمینوی سوبسترا جایگزین شده و یک بازشیف با گروه آلدهید پیریدوکسال ¢5 فسفات ایجاد می­کند.

متابولیت حد واسط کینونوئید تشکیل بازهای شیف را دنبال می­کند که در نتیجه محصولات واکنش تولید خواهند شد. باز شیف مکانیسم تقریبا تمامی واکنش‌هایی است که در آنها پیریدوکسال ¢5- فسفات شرکت دارد. یک استثنا واکنش گلیکوژن فسفریلاز است. این آنزیم شکستن پلی ساکارید ذخیره­ای گلیکوژن به گلوکز 1 - فسفات را کاتالیز می­کند. بخش عمده پیریدوکسال ¢5- فسفات بدن در عضلات و متصل به گلیکوژن فسفریلاز یافت می‌شود. در این آنزیم گروه فسفات پیریدوکسال ¢5- فسفات، بیش از گروه آلدهید در نقش کاتالیتیک آنزیم شرکت دارد. ویتامین B6 در فرآیندهای بیولوژیک کلیدی مختلفی حضور دارد.

پیریدوکسال ¢5- فسفات کوآنزیم دلتا – آمینولوولینات سنتاز می‌باشد که مرحله­ی اول در سنتز پورفیرین‌ها را کاتالیز می­کند. هم از پروتوپورفیرین IX مشتق می‌شود. هم یک گروه پروستتیک محتوی آهن می‌باشد که ترکیب اساسی پروتئین­هایی نظیر هموگلوبین، میوگلوبین و سیتوکروم­ها می‌باشد. هوموسیتئین یک متابولیت حد واسط در متابولیسم متیونین می‌باشد و می­تواند در نهایت یکی از دو مسیر زیر را داشته باشد: متیلاسیون مجدد و تبدیل به ال – متیونین یا متابولیسم بیشتر که منجر به سنتز ال – سیستئین خواهد شد. مسیری که منجر به سنتز سیستئین می‌شود به نام مسیر ترانس سولفوراسیون نامیده می‌شود. این مسیر دو آنزیم وابسته به پیریدوکسال ¢5- فسفات دارد: سیستاتیونین بتا – سنتاز و سیستاتیوناز. همچنین تبدیل تریپتوفان به نیاسین نیز نیازمند پیریدوکسال ¢5- فسفات می‌باشد که این ویتامین در اینجا به عنوان کوفاکتور آنزیم کینورنیناز عمل می­کند و به خاطر نقش آن در ترانس آمیناسیون پیریدوکسال ¢5- فسفات، در تولید انرژی مشارکت دارد. از دکربوکسیله شدن اسیدهای آمینه، آمین­ها ایجاد می‌شوند که شامل گاما- آمینوبوتیرات، دوپامین، نوراپی نفرین، اپی نفرین و سروتونین بوده و نقش مهمی به عنوان نوروترانسمیتر یا هورمون دارند.

آمینو اسید دکربوکسیلازها آنزیم‌های وابسته به پیریدوکسال ¢5- فسفات می‌باشد. علاوه بر این، پیریدوکسال ¢5- فسفات در تنظیم فعالیت هورمون‌های استروئیدی نیز نقش دارد: سطوح فیزیولوژیک پیریدوکسال ¢5- فسفات با رسپتورهای گلوکوکورتیکوئید واکنش می­دهند تا فعالیت آنها را تنظیم کاهشی دهند. همچنین مشاهده شده است که پیریدوکسال¢5- فسفات به صورت منفی بیان ژن‌های وابسته به استروئید را که با هورمون‌های پروژسترون، آندروژن و استروژن القا می‌شوند، تنظیم می­کند. در نهایت سرین هیدروکسی متیل ترانسفراز یک آنزیم وابسته به پیریدوکسال ¢5- فسفات می‌باشد که واکنش بین سرین و گلایسین را کاتالیز می­کند. هر دو اسید آمینه از منابع اصلی واحدهای تک کربنه­ی مورد نیاز در سنتز از ابتدای (de novo) نوکلئوتیدهای پورینی نظیر تیمیدیلات می‌باشد. نوکلئوتیدهای پورینی پیش سازهای DNA و RNAمی‌باشد و تیمیدیلات یک پیش ساز DNAاست.

ویتامرهای خانواده ویتامین B6 مشتقات پیریدین می‌باشد. به طور ویژه، آنها مشتقات 3- هیدروکسی -5- هیدروکسی متیل -2- متیل پیریدین می‌باشد. ویتامرها به وسیله خواص گروه‌های شیمیایی که در 4 موقعیت ترکیب مادر قرار می‌گیرند از هم متمایز می‌شوند. در پیریدوکسین در این 4 موقعیت گروه هیدروکسی متیل قرار می­گیرد. پیریدوکسین همچنین 5- هیدروکسی -6- متیل -3، 4 پیریدین دی متانول، 2- متیل -3- هیدروکسی -4، 5 – بیس (هیدروکسی متیل) پیریدین و پیریدوکسول خوانده ­می‌شود. فرمول مولکولی آن C8H11NO3 و وزن مولکولی آن 17/169 دالتون می‌باشد. پیریدوکسین هیدروکلراید شکل اصلی ویتامین B6 بکار رفته در مکمل‌های غذایی و همچنین جهت غنی سازی غذاها می‌باشد.

نام دگر پیریدوکسال 3- هیدروکسی- 5- (هیدروکسی متیل) -2- متیل -4 پیریدین کربوکسالدهید و 2- متیل -3- هیدروکسی -4- فرمیل 5- هیدروکسی متیل پیریدین می‌باشد. در پیریدوکسال، 4 موقعیت ترکیب مولد با گروه­های فرمیل اشغال می‌شود. فرمول مولکولی پیریدوکسال C8H9NO3 و وزن مولکولی آن 16/167 دالتون می‌باشد. پیریدوکسامین در 4 موقعیت ساختار مادر گروه آمینومتیل دارد. نام دیگر پیریدوکسین 4- (آمینو متیل)-5-هیدروکسی -6- متیل -3- پیریدین متانول و 2-متیل -3- هیدروکسی -4- آمینو متیل -5- هیدروکسی متیل- پیریدین می‌باشد. فرمول مولکولی آن C8H12N2O2 و وزن مولکولی آن 18/168 دالتون است.


ادامه بستن متن
عملکرد:  ویتامین B6 فعالیت آنتی نوروتوکسیک دارد و ممکن است دارای اثراتی در تعدادی از اختلالات ...  ویتامین B6 فعالیت آنتی نوروتوکسیک دارد و ممکن است دارای اثراتی در تعدادی از اختلالات متابولیسمی مادرزادی باشد. تعدادی از این اختلالات عبارتند از: تشنج­های وابسته به پیریدوکسین در نوزادان، آنمی سیدروبلاستیک، هایپراگزالوری اولیه، هوموسیستئین اوری و سیستاتیون اوری. این ویتامین اثرات بالقوه­ی آنتی آتروژنیک، تنظیم کننده­ی سیستم ایمنی، ضد ایجاد سرطان و تنظیم کننده حالات روحی دارد.

ادامه بستن متن
مکانیسم عمل:  ویتامین B6 در پروفیلاکسی و درمان کمبود ویتامین B6 و نوروپاتی محیطی در دریافت کننده­های ...  ویتامین B6 در پروفیلاکسی و درمان کمبود ویتامین B6 و نوروپاتی محیطی در دریافت کننده­های ایزونیازید (ایزونیکوتینیک اسید هیدرازید، INH) به کار می­رود. داروهای ضد سل ایزونیازید به روش غیر آنزیمی با پیریدوکسال ¢5- فسفات واکنش داده و هیدرازون غیر فعال را ایجاد می­کند. این فرآیند می­تواند منجر به کمبود ویتامین B6 و نوروپاتی محیطی شود. همچنین می­تواند باعث پلاگر (pellagra) شود.

تشکیل نیاسین از تریپتوفان بوسیله­ی سایر آنزیم‌ها نظیر کینورنیناز کاتالیز می‌شود. عمل این آنزیم وابسته به ویتامین B6 می‌باشد. بنابراین کمبود ویتامین B6 به علت مصرف ایزونیازید به ویژه که همراه با کمبود بالینی یا مرزی نیاسین باشد، می­تواند منجر به بیماری کمبود نیاسین یا پلاگر شود. نوروپاتی محیطی که با مصرف ایزونیازید ایجاد می‌شود به علت کمبود ویتامین B6 نمی‌باشد بلکه با مصرف ایزونیازید ایجاد می‌شود. اثر آنتی نوروتوکسیک ویتامین B6 در مورد ایزونیازید حاصل واکنش دارو و ویتامین است که در نتیجه میزان بافتی و اثر نوروتوکسیسیته آن کاهش می­یابد.

میزان بالای تئوفیلین ممکن است منجر به تشنج شود. به نظر می‌رسد که این مسئله به علت واکنش تئوفیلین با پیریدوکسال ¢5- فسفات است که باعث کاهش سطوح پلاسمایی ویتامین می‌شود. پیریدوکسال ¢5- فسفات در متابولیسم گاما- آمینو بوتیریک اسید (GABA) دخالت دارد. GABA اصلی­ترین نوروترنسمیتر مهاری سیستم عصبی مرکزی است. زمانی که غلظت GABAدر مغز پایین­تر از حد آستانه شود، ممکن است تشنج و سایر اختلالات نورولوژیک ایجاد شوند. غلظت GABA در مغز با دو آنزیم وابسته به پیریدوکسال ¢5- فسفات یعنی گلوتامات دکربوکسیلاز GAD)) و GABA ترانس آمیناز (GABA-T) کنترل می‌شود. کاهش میزان GABA درمغز ثانویه به کاهش سطوح پیریدوکسال ¢5- فسفات می­تواند باعث تشنج گردد. یافته­ها حاکی از آن است که تجویز ویتامین B6 به موش‌هایی که با تئوفیلین درمان شده­اند تعداد حملات تشنج را کاهش می‌دهد و ویتامین تجویز شده به خرگوش‌ها تغییرات الکتروانسفالوگرام ایجاد شده با دوزهای بالای تئوفیلین را بر می­گرداند.

هفت اختلال متابولیسم مادرزادی شناخته شده است که در آنها آنزیم وابسته به ویتامین B6 در محل اتصال کوآنزیم (پیریدوکسال ¢5- فسفات) نقص دارد و تنها زمانی عملکرد مطلوب آنزیم حاصل می‌شود که غلظت بافتی پیریدوکسین ¢5- فسفات بسیار بیشتر از حد طبیعی باشد. این بیماری‌ها و نقایص آنزیمی آنها حملات تشنج وابسته به پیریدوکسین در نوزادان (کمبود گلوتامات دکربوکسیلاز منجر به کاهش سط